Indonéská ambasáda kritizuje razii v mešitě. Ministerstvo zahraničí od ní dostalo nótu

28.04.2014 19:14

Indonéské velvyslanectví předalo českému Ministerstvu zahraničí diplomatickou nótu, která se týká pátečního zásahu policie v mešitě v centru Prahy. Tajemník indonéské ambasády, který byl přímým účastníkem zásahu, v ní kritizuje postup českých policistů. Zprávu přinesla Česká televize.

Indonéská ambasáda kritizuje razii v mešitě. Ministerstvo zahraničí od ní dostalo nótu
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

„My se tou věcí budeme samozřejmě dále zabývat se vší vážností, která jí náleží," uvedl pro ČT David Frous z tiskového oddělení Ministerstva vnitra.

Podle stížností řady přímých účastníků policisté narušili hlavní páteční modlitbu, která má pro muslimy zvláštní význam a scházejí se při ní v mešitě. Část z nich si například stěžovala, že s nimi policisté nekomunikovali a chtěli, aby zůstali na zemi. „Policie nás zajistila a lustrovala. Pořád jsme dostávali pokyn, abychom měli hlavu dole," popsal zásah jeden ze svědků.

Policie zasahovala v objektech Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě v Praze, kde se scházejí muslimové. Posléze obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. Čelí podezření, že v Česku zajistil vydání a distribuoval knihu šířící rasismus.

Vyšly už kontroverznější knihy, míní orientalista

Název knihy, kvůli které byl muž obviněn, nechce ÚOOZ po dohodě se státním zastupitelstvím upřesňovat. Podle informací médií mohl zásah souviset s knihou Základy tauhídu – Islámský koncept Boha.

Autorem knihy je Bilal Philips, který je podle Bronislava Ostřanského z Oddělení Blízkého východu Orientálního ústavu Akademie ČR renomovaným teologem, zároveň je ale také radikál. „Můžeme ho právem obviňovat z mnoha věcí, například ze schvalování sebevražedných atentátů, nikoli však v souvislosti s knihou Základy tauhídu, ta má poněkud jiný obsah," podotkl.

Kniha je podle něj velmi rigidním textem. „Nezdá se mi však, že by byl natolik nebezpečný, aby kvůli němu musela zasahovat policie v modlitebně," dodal Ostřanský s tím, že v Česku už vyšly mnohem kontroverznější knihy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…