Informační válka? Děláme to všichni, nejen Rusko, přiznal generál Pavel. Fanoušci byli v šoku. Napravil to vyprávěním, jak odmítl medaili od Zemana

20.07.2020 16:24 | Zprávy

REPORTÁŽ Jeden za všechny, všichni za jednoho – to je Severoatlantická aliance. O výhodách členství i informační válce, vedené Ruskem, hovořil na besedě s více než stovkou zájemců generál Petr Pavel. Informoval přítomné o jeho případné kandidatuře na prezidenta i o skutečnosti, proč odmítl udělení řádu Bílého lva.

Informační válka? Děláme to všichni, nejen Rusko, přiznal generál Pavel. Fanoušci byli v šoku. Napravil to vyprávěním, jak odmítl medaili od Zemana
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Mezi přítomnými byl vidět i slyšet významný regionální představitel TOP 09 Ondřej Ženíšek.
Jeden z prvních dotazů byla otázka muže středního věku na rozdíl mezi Varšavskou smlouvou a NATO.

Direktiva versus přátelství

„Varšavská smlouva byla obranným společenstvím zemí, které nebyly v rovnocenném postavení. Byla jasně dominována Sovětským svazem. Veškerá jednání, která se v rámci Varšavské smlouvy vedla,  dopředu vylučovala diskusi. Politika byla dána, ta se neschvalovala a vždy to bylo oznámeno členům Varšavské smlouvy, kteří to vzali na vědomí. Stejně tak veškeré plánování bylo vedeno ze Sovětského svazu,“ popisoval situaci generál.

NATO je podle Pavla společenstvím států, které je sice založeno různými státními útvary, „…ale bez ohledu na velikosti jejich armád mají všichni stejný hlas i právo zablokovat jakékoliv rozhodnutí. Všechna rozhodnutí v rámci NATO se přijímají jednomyslně. V praxi taková Černá Hora, která má 600 000 obyvatel a armádu, která by se vešla na nádvoří Plzeňského pivovaru, tak může zablokovat rozhodnutí, které by třeba rády přijaly Spojené státy,“ vysvětloval protagonista besedy. „Kromě toho, že je obranným společenstvím, tak je také politickou organizací, protože veškerá vojenská jednání vedou pouze k doporučení, které je následně schvalováno politiky. Severoatlantická rada, která je na úrovni velvyslanců, zasedá několikrát týdně, třikrát do roka na úrovni ministrů obrany, dvakrát do roka na úrovni ministrů zahraničí a zpravidla jednou za dva roky – v poslední době jednou za rok – na úrovni hlav států, prezidentů, a to je takzvaný summit. Vojenský výbor se schází na úrovni náčelníků generálních štábů třikrát do roka, jinak  zasedá několikrát týdně, předsedá mu předseda Vojenského výboru.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čekali jsme všechno, ale tohle ne. Ceny nealka v Karlových Varech

19:18 Čekali jsme všechno, ale tohle ne. Ceny nealka v Karlových Varech

REPORTÁŽ: Teplota kolem třiceti stupňů Celsia. Rozpálená kolonáda, nadšení fanoušci, usměvavé hvězdy…