Institut Reuters: ParlamentníListy.cz jsou jedním z nejdůvěryhodnějších médií v Česku. Dosah na trhu mají vyšší než Lidovky, iHNED, Deník nebo Televize Seznam

25.11.2019 16:08

„Reuters Institute Digital News Report 2019“, tedy hloubková analýza o vlivu a síle jednotlivých médií, je každoročně očekávaný report, pod nějž se letos podepsala hned čtveřice odborníků: Nic Newman, Richard Fletcher, Antonis Kalogeropoulos a Rasmus Kleis Nielsen.

Institut Reuters: ParlamentníListy.cz jsou jedním z nejdůvěryhodnějších médií v Česku. Dosah na trhu mají vyšší než Lidovky, iHNED, Deník nebo Televize Seznam
Foto: Archiv
Popisek: Logo Parlamentních listů

Tak jako už v minulosti ani pro rok 2019 nebyla vynechána Česká republika a pohled na současné rozložení mediálních sil. Doplňme, že zpráva poměrně detailně informuje o pohybech a síle médií prakticky na všech kontinentech. Od Spojených států po Japonsko.

Co se České republiky týká, v úvodním shrnutí je kladen vliv například na přeskupení mediálních sil, je zmíněna francouzská expanze podnikatele Daniela Křetínského (například koupě módního časopisu Elle) nebo akvizice PPF v oblasti telekomunikací. Dodejme, že nákup televize Nova ještě nebyl při psaní analýzy znám.

Důležitou součástí jsou rovněž tabulky. Těmi institut Reuters poměřuje například čtenost – dosah anebo důvěru v lokální média. Ať už internetová nebo klasická či televizní a rozhlasová.

Dosah na trhu

V přehledu dosahu je patrné, že nejvíce diváků získala skupina všech programů veřejnoprávní ČT. Jde o takzvaný reach (dosah) 56 procent. Zpravodajství TV Nova postihuje přesně polovinu divácké populace a například Televize Seznam 13 procent. Velmi zajímavě vyznívá tento přehled pro ParlamentníListy.cz, které získaly rovných 15 procent celkového dosahu na trhu.

Pro srovnání: Deník.cz měl 14 procent, Super.cz 10 procent, Lidovky.cz 8 procent, Reflex.cz 7 procent. Lídrem v on-line prostředí je zpravodajství Seznamu (38 procent). Do přehledu se nikterak nevešel kupříkladu Respekt (jeho on-line podoba), Deník N, stránky Echo24.cz nebo Fórum24.cz. Dosah tištěných Hospodářských novin činí podle analýzy šest procent.

Důvěra v média (první sloupec – o médiu slyšel, druhý sloupec – je jeho uživatel, čtenář)

Dalším kritériem, na které se analýza zaměřila, je důvěryhodnost v podobě kolonky „BRAND TRUST SCORES“. Jde o důvěru v dané médium. Reuters k měření přistoupil dvěma různými směry. V prvním se autoři zaměřili na obecnou důvěru těch, kteří o daném médiu slyšeli, a ve druhém měření do hodnocení (0–10 bodů) připočetli i hlasy čtenářů, diváků či posluchačů daného média.

V této tabulce, jak je vidět, se ParlamentníListy.cz umístily na šestém místě, kdy důvěra (nejen) jejich čtenářů ve značku PL zůstává vyšší, než je důvěra v MF Dnes, Seznam.cz – zprávy, Novinky.cz či deník Blesk. 

V závěru analýzy je rovněž zmíněno, že sedm procent Čechů platí za on-line obsah a že skoro 40 procent lidí ho přeposílá či sdílí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Cože, vy jezdíte na školy mluvit se studenty?!“ Úsporný balíček bořil studio. Do toho se prořekl Benda

13:49 „Cože, vy jezdíte na školy mluvit se studenty?!“ Úsporný balíček bořil studio. Do toho se prořekl Benda

V druhé části Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se setkali Marek Benda z ODS, Jan Lacina z …