Inteligentní, informovaný, nebezpečný. Generál Lorenc slaví osmdesátiny

20. 6. 2019 6:27

Poslední šéf komunistické Státní bezpečnosti (StB) před rokem 1989 Alojz Lorenc se narodil 21. června 1939. Před soud byl postaven v roce 1992 za zneužívání pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody, připomíná ČTK.

Inteligentní, informovaný, nebezpečný. Generál Lorenc slaví osmdesátiny
Foto: Repro Youtube
Popisek: Alojz Lorenc v Institutu ASA

Odsouzen byl ke čtyřem rokům vězení, ale jako slovenský občan odmítl po rozpadu federace nastoupit trest v ČR. V květnu 1995 zahájily slovenské orgány nové vyšetřování, které provázela řada peripetií. Kauza dospěla k pravomocnému rozsudku koncem dubna 2002, kdy Vyšší vojenský soud v Trenčíně potvrdil Lorencovi za zneužití pravomoci veřejného činitele podmíněný trest v délce 15 měsíců. Generálporučík Lorenc byl rovněž stíhán za skartaci materiálů StB v prosinci 1989, k níž dal příkaz. Za tento čin nebyl v ČR ani na Slovensku odsouzen.

Rodák z Trenčína, který do KSČ vstoupil v roce 1962, absolvoval Vojenskou akademii Antonína Zápotockého v Brně a v roce 1970 nastoupil na ministerstvo vnitra ČSSR. V období 1985–1989 působil jako první náměstek federálního ministra vnitra pověřený řízením StB.

V průběhu sametové revoluce vydal generál Lorenc rozkaz, podle kterého nemají složky StB nijak zasahovat do situace, což později zdůvodnil tím, že nechtěl více pobouřit občany. Nařídil i skartaci mnoha dokumentů z archivu StB. Po revoluci byla StB zrušena a generál Lorenc z řad bezpečnostních složek propuštěn.

Bývalý člen parlamentní komise pro dohled na vyšetřování událostí 17. listopadu Václav Bartuška o něm řekl: „Za největšího protivníka, který byl často nad moje síly, jsem považoval generála Lorence. [..] Mluvil jsem s ním na jaře 1990 desítky hodin. Inteligentní, velmi dobře informovaný, nebezpečný.“ Lorenc později napsal několik knih, loni například na Slovensku vyšel knižní rozhovor Karola Lovaše s Lorencem: „Je štátny prevrat, na víkend domov neprídem“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

12:56 Co všechno udělají z člověka dolary! Tomáš Kňourek má jasno, proč Kalenský vyrukoval s novým radikálním opatřením proti „dezinformačním webům“

Expert na ruské dezinformace a propagandu Jakub Kalenský, jenž nedávno na půdě Kongresu USA prohlási…