Írán prý umlčel některá média. Nechce, aby si veřejnost přečetla, že...

04.08.2015 19:45

Íránská státní mediální monitoringová organizace pozastavila vydávání týdeníku 9 Dey a dvě další média upozornila, aby se nevyjadřovala proti iránské jaderné dohodě. Vydavatel týdeníku je velký kritik vlády a politik Hamid Rasaei. A mezitím se v Americe republikáni dušují, že už mají dost hlasů na to, aby ji smetli ze stolu. Informuje Rádio Svobodná Evropa.

Írán prý umlčel některá média. Nechce, aby si veřejnost přečetla, že...
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání
reklama

Rasaeiho týdeník se dostal do hledáčku monitoringové organizace již dvakrát, v současnosti však přestal vydávat a agentura předala jeho případ soudu. Další dva vydavatelé dostali pouze varování, aby nekritizovali jadernou dohodu.

Dohoda pro Írán znamená zvednutí sankcí ze strany USA, Velké Británie, Ruska, Francie, Číny a Německa, výměnou za velké omezení v íránském jaderném programu. Mnozí Íránci dohodu vítají, ozývají se však i kritické hlasy, které tvrdí, že „vyjednavači Teheránu udělali Západu příliš mnoho ústupků“.

Agentura, která spadá pod ministerstvo kultury, ukázala i na deník Kayhan a webové stránky Rajanews. Rajanews na oplátku osočily vládu z toho, že chtějí umlčet tisk a že „kdyby ta dohoda byla pro Írán dobrá, nebylo by třeba nutit média, aby o ní psala jako o vítězství“. Editor deníku Kayhan sdělil, že neví, proč dostali varování.

Íránská vláda údajně v tichosti sdělila médiím, aby dohodu chválila a mluvila o ní jako o „velkém úspěchu jaderného programu jako výsledku dohody“. Součástí doporučení bylo i vynechat články, které by mohly šířit „pochyby a zklamání“ mezi veřejností.

Írán je podle posledních dat pařížské monitoringové organizace Reportéři bez hranic 173. ze 180 v indexu svobody tisku. Podobně jej vidí i Komise na ochranu novinářů z New Yorku, která poznamenala, že ani za prezidenta Rúhániho, který sliboval větší svobodu, nedošlo ke zlepšení.

Za oceánem už však republikáni plánují smést dohodu ze stolu. Podle Petera Roskama mají 218 z celkových 434 hlasů, tedy nadpoloviční většinu. Stačí to, aby ji odmítli, nestačí to však, aby přehlasovali prezidentské veto, kterým Obama předem pohrozil. Na to potřebují 290 hlasů.

Předsedkyně demokratů Nancy Pelosiová tvrdí, že budou mít dost hlasů, aby dohodu v případě prezidentského veta podrželi. Stále je však mnoho demokratů nerozhodnutých. Prezident Barack Obama minulý týden řekl, že mnozí z nich jsou zastrašováni mocnými lobby, stojícími proti dohodě.

„Čas není přítelem této dohody,“ řekl Roskam. „Čím víc času stráví členové kongresu hodnocením dohody, tím rychleji jim dojde, že je to historická chyba.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…