Akci, které se zúčastnilo několik desítek lidí, uspořádala česko-turecká organizace, hlásící se k učení a odkazu myslitele a učence Fethullaha Güllena, žijícího v USA, na kterého Erdoganova vláda vydala zatykač za údajné organizování nepovedeného převratu a infiltrace do státních orgánů a institucí, včetně justice a policie.
Nejdříve jako vzdor…
„Súfismus je spojen s islámem, o který se opírá. Šířil se od přelomu 7. a 8. století z oblastí původně ovlivněných křesťanskou a helénistickou tradicí – ze Sýrie a částečně Egypta na východ,“ uvedla na začátku více než hodinové přednášky doktorka Křihová. „Toto učení se stávalo jakousi vzdorovitou filozofií proti světštěji zaměřené umajovské vládě. Šířil se do oblasti dnešní irácké Mezopotámie, posléze na území dnešní Persie a ještě dále na severovýchod do střední Asie. Vyskytuje se na severovýchodě dnešního Íránu a zasahuje jako Velký Chorásán částečně do Afghánistánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu. Právě sem pronikali poněkud vzdorovitější příznivci súfismu.“
Nepochopení, nebezpečí, dezinterpretace
O čem je súfismus? „Dá se nazvat esoterickým učením. Pro někoho je učením dost nepochopitelným, a možná i nebezpečným, a to pro ty, kteří se rozhodnou súfismus studovat sami za sebe. Jde o to, aby súfismus nebyl vykládán samostatnými jedinci. Adepti jednotlivých řádů byli vždy vybízeni k tomu, aby měli svého učitele. Nebyla podporována individuální cesta k osvícení,“ pokračovala dále íránistka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala