Islámský stát na vás. České firmě chodí výhrůžky od Palestinců

02.09.2016 7:44

Islámský stát na vás! Výhrůžku v tomto smyslu obdržel Karel Kršák, jednatel společnosti Shocart, za to, že firma vydala školní atlas, v němž je za hlavní město státu Izrael označen Jeruzalém. To se ovšem velmi nelíbí Palestincům, kteří si také činí nárok na část města. Izrael vyhlásil město Jeruzalém za své hlavní město v roce 1949, ale šlo o jednostranný akt, který řada států neuznala.

Islámský stát na vás. České firmě chodí výhrůžky od Palestinců
Foto: Libuše Frantová
Popisek: Jeden z významných křesťanských chrámů v Jeruzalémě, kam se chodí poutníci poklonit k symbolickému hrobu Panny Marie

Palestinská ambasáda podala stížnost na české ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy kvůli atlasu, podle kterého se české děti učí na školách od roku 2011. Palestincům se nelíbí, že je Jeruzalém označen za hlavní město Izraele. Na část města si však činí nárok i Palestinci a žádají nápravu. Hněvu nebyla ušetřena ani firma, která atlas vydala.

Jednatel společnosti Shocart Karel Kršák si užil své. „Desítky e-mailů plné výčitek a obvinění z údajného antisemitismu. Do vydavatelství přišlo i přání, aby ho navštívil Islámský stát. Ještě větší vlna naštvaných reakcí zaplavila ministerstvo školství,“ píše páteční MF Dnes.

Izraelské straně se zase nelíbí, jak české ministerstvo školství vyjednává s Palestinci. Česko jako tradiční spojenec Izraele by se prý mohlo chovat jinak. „S českými úřady o této záležitosti jednáme. Nicméně jsem přesvědčen, že většina české veřejnosti bude stát při nás,“ věří izraelský velvyslanec Gary Koren. Palestinský velvyslanec naproti tomu argumentuje vstřícností EU k Palestině. „Ten atlas uvádí něco, co je nepřijatelné nejen podle nás, ale podle mezinárodního práva nebo oficiálních postojů EU,“ vysvětlil před časem palestinský názor velvyslanec Alattrash.

České ministerstvo zahraničí vydalo tiskovou zprávu, podle které je status Jeruzaléma sporný, protože EU předpokládá, že východní část města bude hlavním městem Palestiny. Český konzulát sídlí v Tel Avivu. Tel Aviv byl až do roku 1948 hl. městem země a mezinárodní společenství ho považuje za hl. město dodnes.

reklama

autor: mpTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Wałęsa žárlil na Havla... Visegrád přežije, je si jist Ivan Hoffman. I Fialu a Tuska

17:41 Wałęsa žárlil na Havla... Visegrád přežije, je si jist Ivan Hoffman. I Fialu a Tuska

POHLED IVANA HOFFMANA V týdnu se sešla skupina V4 a podle mnohých to bylo nejbouřlivější jednání za …