Istanbulská úmluva? Všechno jinak. Pouze na PL zákulisí z vlády

26. 7. 2020 20:52

EXKLUZIVNĚ Naše redakce v neděli odpoledne uvedla, že než premiér Andrej Babiš odjel na víkend do lázní, měl v pátek napilno. Této činnosti už ale takovou publicitu neposkytl. Premiér se totiž osobně účastnil jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, kde si vyslechl naléhavé výzvy, aby vláda co nejrychleji schválila kontroverzní Istanbulskou úmluvu. Premiér poté začal konat a ratifikaci úmluvy narychlo dodatečně zařadil hned na pondělní vládu. Nyní, jak se naší redakci podařilo zjistit od dvou vysokých vládních zdrojů, je všechno jinak.

Istanbulská úmluva? Všechno jinak. Pouze na PL zákulisí z vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pravidelné ústní interpelace na premiéra Andreje Babiše
reklama

Anketa

Do jakého filmu byste nejraději zařadili postavu Václava Havla?

hlasovalo: 13013 lidí
V pátek 24. 7. se uskutečnilo jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, kterého se zúčastnil i premiér Andrej Babiš. Výsledkem byla „série doporučení k řešení negativních dopadů pandemie“.

Na jednání mělo kromě jiných příspěvků dojít i k vystoupení Branislavy Marvánové Vargové ze sdružení ROSA, která hovořila o nárůstu domácího násilí v době povinné domácí izolace. Nouzový stav podle ní „zhoršil situaci“, i když ještě nemá k dispozici kompletní data.

Kromě výzvy, aby tento problém byl zohledněn při alokaci dotačních programů na příští rok, následně Rada využila tématu pandemie rovněž k neobyčejně naléhavé výzvě:

„Rada vlády pro rovnost žen a mužů vyzývá vládu ČR, aby bez zbytečného odkladu i vzhledem k dopadům pandemie covid-19 projednala návrh na ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí,“ stojí v usnesení.

Premiér Babiš si časové vymezení „bez zbytečného odkladu“ vyložil jednoznačně. Ještě během pátku doplnil bod „Návrh na ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí“ na program příštího jednání vlády, které se má konat už toto pondělí. Vláda měla bod projednávat bez rozpravy.

Jak se ParlamentnímListům.cz v neděli podařilo zjistit, výše uvedený bod nakonec na pořad jednání Babišova kabinetu nepůjde. „Premiér je k tomu rezervovaný,“ uvedl jeden z našich zdrojů. Druhý tato slova potvrdil. Bodem se podle všeho měla zabývat rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

I k tomu se jeden z našich zdrojů vyjádřil.

„Paní ministryně tento bod, o kterém informovaly ParlamentníListy.cz, s vysokou mírou pravděpodobnosti stáhne,“ vysvětlil.

Dodejme, že na rychlou a nepříliš medializovanou akci upozornil Institut svobody a demokracie, ve kterém působí radní ČT Hana Lipovská a rovněž Jana Bobošíková. „Podle Istanbulské smlouvy by partnerské, manželské a rodičovské vztahy v ČR měl posuzovat mocný nadnárodní orgán (GREVIO), ve kterém ČR nemá smluvně garantované zastoupení, a ve kterém mohou mít většinu státy se zcela jiným hodnotovým rámcem. A právě GREVIO dnes agresivně prosazuje uplatňování Istanbulské úmluvy pod záminkou ochrany žen ohrožených domácím násilím během koronavirové krize. V podobném duchu argumentuje také Evropský parlament, který vyzval své členy ‚zvýšit podporu obětem domácího násilí‘,“ upozorňuje Institut.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

BIS: Jsme v p*deli, všichni tady chc*pneme

10:45 BIS: Jsme v p*deli, všichni tady chc*pneme

Lidé na sociálních sítích nechávají volný průchod emocím a nezřídka se to stává i politikům či další…