Ištvan narazil. Advokátní komora mu nedala materiály ke kauze Nagyová

25.09.2013 17:20

Česká advokátní komora (ČAK) odmítla vyšetřovatelům kauzy kolem Jany Nagyové vydat část důkazů zabavených při domovních prohlídkách. Uvedl to server iDnes.cz. Mezi důkazy jsou i věci Tomáše Jindry, který je advokátem lobbisty Iva Rittiga a pracoval také jako poradce exministrů Petra Bendla a Martina Kuby (oba ODS). ČAK argumentuje povinností advokátů zachovávat mlčenlivost.

Ištvan narazil. Advokátní komora mu nedala materiály ke kauze Nagyová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Pro zapečetěné dokumenty, nosiče dat a počítač si podle serveru přišel před několika týdny olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Komora mu prý ale věci nevydala s tím, že žalobci a policisté nemají právo do nich nahlížet.

OutStreamVideoPlayer

Na domovní prohlídku musí dohlížet zástupce advokátní komory

"K domovní prohlídce musí být přizván zástupce České advokátní komory. Ten uděluje souhlas, do kterých listin orgány činné v trestním řízení nahlížet mohou a do kterých nahlížet nemohou, protože obsahují skutečnosti kryté povinností mlčenlivosti advokáta," popsala mluvčí ČAK Iva Chaloupková.

V případě Jindry zástupce ČAK neudělil souhlas s nahlížením policistů a vyšetřovatelů do nosičů dat, dokumentů a počítače. Věci zajištěné při domovní prohlídce proto skončily zapečetěné u advokátní komory. Okresní soud, který prohlídku nařídil, poté požádal o krajský soud, aby souhlas s nahlížením do listiny vydal on. Podle Chaloupkové to však krajský soud neudělal.

Věci pochází z prostor, kde advokát nevykonává svou praxi, brání se Ištvan

Ištvan je ale jiného názoru. Krajský soud podle něj dospěl k závěru, že věci byly zajištěny v prostorách, kde advokát nevykonává svoji praxi. Opatření kvůli povinnosti mlčenlivosti, tedy povolání zástupce advokátní komory, proto nebylo třeba.

Komora a žalobci se tak nyní přou o výklad práva. Situace může vést k tomu, že vyšetřovatelé se k části důkazů vůbec nedostanou. Podle žalobců to ale na vyšetřování kauzy nebude mít dopad.

V policejních dokumentech se objevují také jména lobbistů Janouška, Rittiga, politika Hrdličky nebo Tomana

Kauza Nagyová se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu a také zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a bývalé manželky expremiéra Petra Nečase (ODS). Kriminalisté se k oběma případům dostali na základě prověřování podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů, která se údajně dopouštěla korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz.

Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevuje v souvislosti s touto údajnou skupinou i jméno kontroverzního podnikatele Romana Janouška, komunálního politika Tomáše Hrdličky či exšéfa stavebních zakázek na pražském magistrátu Jiřího Tomana.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Dítě Evropy. Ta humorná osoba fakt žije. Kandidátka ODS vychválila EU tak, že mnohým došla slova. Zakopala tím šance modrých?

14:22 VIDEO Dítě Evropy. Ta humorná osoba fakt žije. Kandidátka ODS vychválila EU tak, že mnohým došla slova. Zakopala tím šance modrých?

Fanatička, bolševička, eurohujerka, užitečný idiot… I takových kritických označení se dočkala kandid…