Ištvan promluvil o tom, co vše je teď v Čechách možné zcela beztrestně dělat

06.11.2013 7:15

Nejvyšší soud rozhodl, že trojici exposlanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu nelze stíhat kvůli přijetí lukrativních postů údajně výměnou za poslanecký mandát. Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan v rozhovoru pro Hospodářské noviny nepřímo říká, že tímto výnosem byly prakticky legalizovány úplatky ve sněmovně.

Ištvan promluvil o tom, co vše je teď v Čechách možné zcela beztrestně dělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

Nejvyšší soud rozhodl, že v kauze údajných trafik může být stíhán pouze ten, kdo úplatky nabízel, tedy expremiér Petr Nečas, nikoli trojice poslanců Tluchoř-Šnajdr-Fuksa, kteří měli úplatek přijmout. Podle olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana je to důsledek širokého výkladu indemnity. Ištvan v rozhovoru pro HN ukazuje na příkladu jeho absurdnost.

"Představme si třeba situaci, že zpětně zrekonstruujeme nějaký skutkový děj, ze kterého vyplývá, že někdo ve sněmovně hlasoval, přičemž mohl být zkorumpovaný. Ale Nejvyšší soud říká: Ne, přátelé, tam došlo k projevu při výkonu mandátu, ten je krytý indemnitou, takže je to celé nestíhatelné a vůbec se tím nemůžete zabývat.

A teď teoreticky: Kauzu sledujeme on-line a máme jiného poslance, který dělá totéž, ale ruku ještě nezvedl. Takže ten zřejmě stíhatelný je, protože neudělal žádný projev krytý indemnitou. Jenže až za pár měsíců dojde na hlasování a on zvedne ruku, tak co? Řekneme: Aha, ale on hlasoval, na hlasování se vztahuje indemnita, a tudíž je celé řízení potřeba zastavit," popisuje Ištvan.

V Česku si zákon můžete koupit

Vrchní státní zástupce se brání tak expresivnímu výrazu, jako je říct, že nejvyšší soudci legalizovali trestnou činnost při výkonu mandátu poslance. Z jejich rozhodnutí ale podle něj vyplývá, že kdyby byl projev poslance ovlivněn nějakým úplatkem a pak podle toho hlasoval, tak ho nelze stíhat. Koupit si u poslanců zákon je tudíž podle Ištvana v Česku nestíhatelné.

Ivo Ištvan připouští, že po rozhodnutí soudců je skoro nemožné ten případ nyní dál řešit. V jednom z předchozích rozhovorů Ištvan uvedl, že se vyšetřováním kauz navázaných na politiku brzdila klientelistická síť. Zatím ale nemůže uvést, kdo konkrétně.

"Doufám, že vám to jednou budu moci říct. Ale buďte ubezpečeni, že já jsem ten poslední, kdo by to chtěl tajit," uzavřel Ištvan pro HN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…