Ištvan v tisku: Nagyová není stíhána za zneužití pravomoci, ale za organizátorství

13.06.2014 11:05

Obsáhlý rozhovor s vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem přinášejí páteční Hospodářské noviny. Atmosféru, ve které rozhovor probíhal, list naznačil slovy: „Po celou dobu se pečlivě soustřeďuje, hlídá si každé slovo. Pokud se rozhovor na milimetr odchýlí od 'dikce dané trestním řádem', hrozí, že nebude pokračovat.“ Napětí na vrchním státním zástupci je prý patrné i na jeho mimice i na rukou, uvedl deník, aniž by tyto okolnosti blíže specifikoval.

Ištvan v tisku: Nagyová není stíhána za zneužití pravomoci, ale za organizátorství
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

Ačkoliv se novináři listu poměrně urputně snažili, nedostali z Ištvana konkrétní odpověď na otázku, jak dlouho bude ještě rozvětvený případ označovaný jako kauza Nagyová, trvat. Ištvan jen uvedl, že vyšetřování není skončeno a že není vyloučeno, že budou obviněné další osoby. „Bude to záležet na tom, jak státní zástupce vyhodnotí výsledky prověřování skutků, které stále probíhá. Ale zásadně nekomentujeme, co bude, jak bude. Predikce nám nepřísluší komentovat,“ uvedl Ištvan.

V trestním řízení není nic vyloučeno

Redaktoři ale upozornili na to, že od loňského zásahu policie na Úřadu vlády k první obžalobě Jany Nečasové, dříve Nagyové ze zneužívání Vojenského zpravodajství, to trvalo celý rok. Ištvan reagoval tím, že „v trestním řízení není nic vyloučeno, čili je možné cokoli. Nikdy neuvažuji způsobem, jestli to bude trvat měsíc, dva, nebo pět. Trestní proces je značně komplikovaný, je tam mnoho neznámých a proměnných.“

Na námitku, jestli přeci jen rok nebyla trochu dlouhá doba a jestli jej složitost případu nepřekvapila, Ištvan uvedl: „Pojďme veřejnost informovat o činnosti orgánů činných v trestním řízení a ne o tom, jestli něco někoho překvapilo. Držme se postupu státního zastupitelství, dojmy a pocity myslím nikoho nezajímají.“

Každý novinář není Karel Čapek

Zajímavá byla Ištvanova odpověď na otázku, co se za uplynulý rok dozvěděl o médiích. „Asi jsem to věděl už tehdy, ale dneska už vím určitě, že každý novinář není Karel Čapek,“ uvedl a na doplňující otázku, zda to myslí stylově či morálně, odvětil, že „obojím“.

Nagyová je stíhána za organizátorství

Kritici Ištvanova postupu tvrdí, že Nagyová nemohla zneužít tajnou službu ke sledování, protože neměla pravomoc ji úkolovat. Vrchní žalobce reagoval tím, že v trestním zákoníku jsou mimo jiné popsány i určité formy účastenství na trestných činech. „A k takovým patří i organizátorství, návod, pomoc. Čili rozumím tomu, že neprávník může být lehce zmaten. Ale je to úplně normální situace. Myslím, že ani obvinění nic takového nenamítají. Paní Nagyová není stíhána za trestný čin zneužívání pravomoci úřední osoby, ale za organizátorství,“ uvedl Ištvan.

Redaktoři jeho výkon při rozhovoru ocenili za to, že nikdy neztrácí sebekontrolu. „Pokud začíná případ brát osobně, čemuž by se nebylo možné divit, vzhledem k tlaku, kterému je vystaven, pak jako profesionál v něm bojuje statečně,“ dodal list.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …