Italové lezou Macronovi do zelí. Jejich premiéra si za trest podali v europarlamentu, ošklivě

13.02.2019 16:04

Italský premiér Conte poprvé promluvil před Evropským parlamentem a se zlou se potázal. Slízl kritiku jak za Salviniho, tak za Di Maia, oba předsedy koaličních stran v Itálii. Dlouholetý europoslanec Verhofstadt ho dokonce nazval loutkou obou pánů. Conte na to reagoval, že loutkou je ten, kdo slouží lobbistům a cizím mocnostem, což není jeho případ. Podle Mattea Salviniho by voliči měli neuctivé poslance „poslat domů“. Informoval o tom server Politico.eu.

Italové lezou Macronovi do zelí. Jejich premiéra si za trest podali v europarlamentu, ošklivě
Foto: Repro ČT24
Popisek: Italský premiér Conte v rozhovoru pro ČT24

Dle serveru Politico byla tématem Conteho proslovu budoucnost Evropy. Italský premiér měl říci, že se EU „se strachem stáhla do procedur“ a ztratila kontakt s lidmi. Také Unii obvinil z odkládání důležitých rozhodnutí ohledně migrace a dodal, že „Evropa se nemůže vypořádávat s migrací krizovými opatřeními“. Jeho projev následoval po rozhovoru, ve kterém sdělil, že italská vláda má v plánu zatřást s EU.

Anketa

Jste pro vyšší zdanění zisků zahraničních firem v Česku?

98%
2%
hlasovalo: 12050 lidí
Europoslanci se následně na Conteho sesypali za odpor italské vlády k politice EU a za diplomatickou roztržku s Francií. Francie minulý týden odvolala svého velvyslance kvůli „bezdůvodným útokům, které nemají obdobu od druhé světové války“. K nelibosti francouzské vlády se totiž předseda Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio sešel s předními figurami hnutí žlutých vest.

„Co to je? K čemu to je?“ obořil se na Conteho Udo Bullmann, lídr evropských socialistů, a dodal, že Itálie se svým selhávajícím průmyslem směřuje do politické a ekonomické izolace. Došlo i na Mattea Salviniho, který dle Bullmanna nemá na nic řešení, ale na všechno výmluvu. Francouzský europoslanec Renaud Muselier obvinil Itálii, že se vměšuje do francouzských záležitostí.

Guy Verhofstadt, předseda frakce ALDE, do které patří v EP i hnutí ANO, se do Conteho pustil a nazval ho loutkou předáků dvou koaličních stran Itálie. „Bolí mě vidět politickou degeneraci Itálie,“ řekl podle Politico Verhofstadt. Itálie se dle jeho názoru chová protievropsky a otevřeně nepřátelsky k jiným členům Unie.

Conte na to odpověděl, že je nutné vážit slova, že loutkou není a je velice rád, že může reprezentovat svůj lid. „Loutkami jsou ti, kdo slouží lobbistům a cizím mocnostem, což není můj případ,“ prohlásil italský premiér a dodal, že o Itálii jsou šířeny nepravdivé pomluvy, třeba že nechává utonout děti v moři. Conteho se též zastal předseda italské Ligy, jenž o poslancích, kteří se ke Contemu takto vyjadřovali, prohlásil, že by je voliči „měli poslat domů“.

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …