Ivan David v šoku: NATO zradilo? Turecko na koni

11.10.2020 10:44 | Zprávy

Europoslanec Ivan David (SPD) na svém facebooku upozornil, že generální tajemník NATO Jens Stoltenberg byl tento týden na oficiální návštěvě v Ankaře, kde se setkal s prezidentem Recepem Erdoganem a s dalšími významnými představiteli Turecka. „I pro mne však bylo šokující, co řekl v pondělí 5. října na tiskové konferenci s ministrem zahraničních věcí Turecka,“ naznačil, že si Stoltenberg „ve lhaní velmi notoval s hostitelem“. „To není Chamberlain s Hitlerem, to jsou prý naši spojenci,“ hrozí se David, jenž přinesl překlad celé zprávy z konference tak, jak ji uvádí oficiální web NATO.

Ivan David v šoku: NATO zradilo? Turecko na koni
Foto: archiv
Popisek: MUDr. Ivan David, český psychiatr. Za politické hnutí SPD byl zvolen poslancem Evropského parlamentu

V úvodu projevu Stoltenberg děkuje tureckému ministru zahraničí za vřele přivítání: „Je skvělé být zpět v Ankaře a setkat se znovu s vámi. Děkuji za velmi vřelé přivítání. Turecko je cenným spojencem NATO a významně přispívá k naší sdílené bezpečnosti,“ zmiňuje například, jak Turecko během pandemie projevilo solidaritu se spojenci a partnery poskytnutím podstatné podpory v našem společném boji proti covidu-19.

Turecko označil za jednoho z největších přispěvatelů výcvikové mise NATO v Afghánistánu, která pomáhá vytvářet podmínky pro mír. „Jste také součástí našich misí v Kosovu a Iráku. A hrajete hlavní roli v boji proti terorismu. Turecko je tedy cenným spojencem, který NATO přispívá mnoha různými způsoby,“ vyjmenoval Stoltenberg.

Zmínil, že naopak NATO také napomáhá bezpečnosti Turecka: „Například rozšířením své protivzdušné obrany proti raketovým útokům ze Sýrie a zvýšením naší vzdušné a námořní přítomnosti. Polsko oznámilo, jak jste zmínil, že nasazuje námořní hlídkové letadlo. A další spojenci také plánují zvýšit podporu Turecku. NATO tedy zůstává pevně odhodláno napomáhat k bezpečnosti Turecka,“ oznámil Stoltenberg.

Věnoval se vzájemné diskusi o napětí ve východním Středomoří. „Nyní jsme vytvořili vojenský dekonfliktní mechanismus ke snížení rizika incidentů a nehod v regionu. To zahrnuje závazek používat zabezpečenou horkou linku, která byla zřízena mezi Řeckem a Tureckem a je trvale k dispozici. Mechanismu bylo dosaženo konstruktivním zapojením Turecka a Řecka do ústředí NATO,“ doplnil generální sekretář NATO.

Vyjádřil přesvědčení, že mechanismus zmírnění konfliktů může pomoci vytvořit prostor pro diplomatické úsilí. „Pevně doufám, že základní spory lze nyní řešit čistě prostřednictvím jednání v duchu spojenecké solidarity a mezinárodního práva,“ podotkl.

„Čelíme řadě obtížných problémů. O to je pro mě ještě důležitější oslovit je přímo s tureckým vedením. Jsme znepokojeni důsledky akvizice systému S-400. Tento systém může představovat riziko pro spojenecká letadla a může vést k sankcím USA. Toto je národní rozhodnutí Turecka, ale S-400 nelze integrovat do systému letecké a protiraketové obrany NATO,“ pokračoval Stoltenberg a naléhal na Turecko, aby spolupracovalo s dalšími spojenci při hledání alternativních řešení.

Společně také vedli diskusi o komplikovanou situací v Libyi a v Sýrii a o pokračujícím násilí v Náhorním Karabachu a v jeho okolí. „Jsme hluboce znepokojeni eskalací nepřátelských akcí. Všechny strany by měly okamžitě přestat bojovat a najít cestu vpřed k mírovému řešení. A očekávám, že Turecko využije svůj značný vliv k uklidnění napětí,“ uvedl Stoltenberg.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

9:48 Aliance pro rodinu placená z Ruska? Pochyby: Richterová křičí, soud kývá. Zvláštní

TÝDEN V MÉDIÍCH Z takzvaného boje za svobodu slova a za novinářskou objektivitu a nezávislost se vyv…