Ivan Gabal: Když zvolíme Zemana, budeme žít ve strachu a ponížení. Lidé budou utíkat

27.11.2017 10:02

Hostem Martina Veselovského na DVTV.cz byl sociolog a bývalý poslanec Ivan Gabal. Mimo jiné se obul do prezidenta Miloše Zemana, jenž podle něj eskaluje nenávist ve společnosti. A vyjádřil se také k neonacistům ve Sněmovně.

Ivan Gabal: Když zvolíme Zemana, budeme žít ve strachu a ponížení. Lidé budou utíkat
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal ba besedě s veřejností v Benešově

Gabal mimo jiné v uplynulých dnech vyzval k podpoře dětí z teplické školy – „Oni je do plynu, my je do škol“. Reagoval tak na nenávistné komentáře, které se objevily pod fotografií prvňáčků. „Já si myslím, že Češi nejsou, co se týče rasismu, odlišní od jiných evropských společností. Ať už v dobrém, nebo ve špatném,“ řekl Gabal s tím, že hodně záleží na politicích. 

Video najdete ZDE.

„Česká společnost je ve srovnání s Polskem a Maďarskem strašně málo antisemitská vůči Židům. Ale je vidět, že když si s tím začnete politicky hrát jako například u SPD, tak to skutečně může vyeskalovat k tomu, že někdo začne posílat děti do plynu,“ vyjádřil se Gabal. 

Mimo jiné také sdělil, že jakmile si začneme hrát se strachem lidí, můžeme se dostat do situace předválečné Evropy. „Když se podíváte na tu kampaň, která tady byla vůči muslimům, islámu, s hrozbou terorismu a došla až to této reakce, tak kuriózně ti největší zastánci boje s islámem se dostali na pozice islamistů, protože to jsou nejmilitantnější antisemité, kteří volají po vybití Židů, likvidaci Izraele a Evropy, protože je vlastně multikulturní. Ten paradox, jakmile začnete hrát s tím strachem, tak vás to zažene až do té pozice předválečné Evropy,“ podotkl Gabal. 

Své pak Gabal řekl také k prezidentovi Miloši Zemanovi. „Prezident Zeman je spíš politik, který více vyhledává a eskaluje to rozštěpení společnosti a netoleranci,“ podotkl Gabal. V souvislosti s volbou vedení Poslanecké sněmovny, kdy post místopředsedy získal předseda SPD Tomio Okamura, Gabal uvedl, že máme to, co si zvolíme.

Za důležitou tak teď považuje prezidentskou volbu. „Můžeme tak korigovat, že jsme si pustili neonacisty do Sněmovny,“ zmínil Gabal, jenž si myslí, že bychom si měli vzít poučení ze Slovenska. „Andreji Kiskovi se podařilo klima společnosti změnit k určitému porozumění,“ dodal. 

„Jestliže si v této situaci zvolíme do čela státu politika, který nás bude rozdělovat nebo bude vyvolávat strach, tak budeme žít ve strachu, část lidí v ponížení, někdo bude utíkat,“ obává se Gabal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poslední dny Lenina: Kecalové, poslouchejte, rozzlobil se Josef Skála a dal na stůl fakta

20:01 Poslední dny Lenina: Kecalové, poslouchejte, rozzlobil se Josef Skála a dal na stůl fakta

Bývalý místopředseda KSČM, historik Josef Skála, nevěřícně sledoval, jakým způsobem dnes bylo připom…