Ivan Langer tvrdě: Vláda to nezvládá. Lži, výmluvy, sliby. Hraničí to s trestní odpovědností

19.03.2020 16:59

Někdejší ministr vnitra za ODS Ivan Langer má za to, že vláda Andreje Babiše (ANO) svolala ústřední krizový štáb příliš pozdě. Na to, že se první případy onemocnění koronavirem objevily v České republice už 1. března, bylo ono zpoždění tak velké, že to podle Langera hraničí s trestní odpovědností.

Ivan Langer tvrdě: Vláda to nezvládá. Lži, výmluvy, sliby. Hraničí to s trestní odpovědností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer
reklama

Ivan Langer poskytl rozhovor internetovému magazínu G.cz. Prohlásil, že o sebe se nebojí, ale jako otec rodiny a vzděláním lékař jisté obavy kvůli koronaviru cítí. Strach má prý i o své zaměstnance.

Opatření nařízená vládou mu někdy přijdou přehnaná, jinde nedostatečná a velmi často chaotická. Přitom existují krizové plány, které by podle Langera bylo záhodno dodržovat.

Krizové plány existují, systém řízení existuje, odpovědní lidé jsou definováni. Síla je v systému, v dělbě pravomocí a odpovědnosti, v koordinaci, v plánování a v řízení jako takovém. Má-li někdo mesiášský komplex v kombinaci s egomaniactvím a je přesvědčený, že všechno zvládne, rozhodne, uřídí sám, ohrožuje nás všechny! V čele ústředního krizového štábu vždy stál ministr vnitra jako osoba odpovědná za vnitřní bezpečnost. Pozdní aktivaci ústředního krizového štábu považuji za hrubou chybu hraničící téměř s trestní odpovědností!“ upozornil Langer.

Odborníků podle někdejšího ministra vnitra máme dostatek, jen jim prý nesmí bránit v práci ego jediného člověka a jeho několika nohsledů. Langer tady pravděpodobně narážel na opakující se tiskové konference předsedy Andreje Babiše (ANO) a jeho sliby, že osobně rozveze zdravotnický materiál, aby se posléze ukázalo, že potřebných pomůcek není dost.

„Nechci nikomu dávat hraběcí rady a být generálem uprostřed bitvy, ale je zcela zjevné, že vedení státu (vláda) selhalo! Byla-li to hloupost, nekompetentnost, podcenění nebo megalomanství či sebestřednost, nevím. Realita je brutální! Lidé v první linii nejsou chráněni, nasazují své životy a zdraví, a přitom jsou svědky lží, výmluv, slibů. A přitom právě na nich v tuto chvíli záleží nejvíce! Co si mají myslet, když nejdříve slyší ministra zdravotnictví, že nic nehrozí, pak že je všechno zajištěno, pak že nic není, a k tomu od premiéra, že všeho je dostatek a že on sám bude rozvážet roušky… tito lidé v první linii jsou skuteční hrdinové dnešní doby, kteří to vzali do svých rukou! Bojím se jen, že to nebude stačit, neboť závod s časem jsme (díky hrubým chybám vlády) na začátku prohráli a důsledky nás teprve čekají!“ pokračoval Langer.

Teď je podle exministra vnitra potřeba myslet především na záchranu života. Na vyvozování politické odpovědnosti za naznačená selhání nastane čas až  později. Ale je podle něj zcela evidentní, že vláda Andreje Babiše situaci nezvládá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

8:30 U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

Pirátská strana v rámci své pracovní skupiny přednesla návrhy řešení na zvýšení příjmu státního rozp…