Izrael podle USA zveřejňuje nepřesné informace o jednání s Íránem

19. 2. 2015 6:59

Spojené státy dnes obvinily Izrael z toho, že zveřejňuje nepřesné informace z jednání o sporném íránském jaderném programu. Podle agentury Reuters prohlášení Bílého domu povede ještě k většímu napětí mezi americkým a izraelským postojem v přístupu k Íránu. Židovský stát, tradiční spojenec USA, dlouhodobě považuje Teherán za bezpečnostní hrozbu a žádá zpřísnění mezinárodních sankcí, naopak Washington chce upřednostnit diplomatické řešení. Informuje o tom ČTK.

Izrael podle USA zveřejňuje nepřesné informace o jednání s Íránem
Foto: wikipedia
Popisek: Americká vlajka.
reklama

Není pochyb o tom, že některé z věcí, které Izraelci řekli o našich vyjednávacích pozicích, nebyly přesné," prohlásil mluvčí amerického prezidenta Josh Earnest. Dodal, že Izrael vytrhává z kontextu vyjednávání s Teheránem určité informace, čímž překrucuje americké postoje.

Mezinárodní vyjednávání o íránském jaderném programu je nyní v klíčové fázi. V březnu by měl být dojednán rámec konečné dohody, podrobnosti pak do července. Americký prezident Barack Obama do výsledků jednání vkládá velké naděje, proto opakovaně vyzval Kongres, aby prozatím odložil chystané zpřísnění amerických sankcí. Varoval také, že je připraven je vetovat, pokud je zákonodárci schválí.

V březnu se do USA chystá izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který s projevem vystoupí v Kongresu a také ve vlivné židovské lobby - Americko-izraelském výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Netanjahu dostal pozvání od republikánského šéfa americké Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera. To rozhořčilo Bílý dům, podle kterého Boehner porušil obvyklý diplomatický protokol, neboť Obamu předem neinformoval. Bílý dům následně uvedl, že prezident Netanjahua nepřijme, nesetká se s ním ani šéf americké diplomacie John Kerry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

7:47 Dienstbier, ten dobroděj... Foldyna bouchl dveřmi a hned si to vyřídil s ČSSD. Na VIDEU

Dneškem končí třicetileté členství Jaroslava Foldyny v ČSSD. Důvody svého odchodu odhalil v intervie…