Já jsem Bismarck a Schwarzenberg je císař Vilém, říká Kalousek

5.8.2010 9:19 dop.

Místopředseda TOP 09 Kalousek v rozhovoru pro týdeník Reflex odmítá, že by stranu řídil on a ne předseda Schwarzenberg. Jsme jako císař Vilém a Bismarck, použil historické srovnání.

Já jsem Bismarck a Schwarzenberg je císař Vilém, říká Kalousek

V čele třetí nejsilnější parlamentní strany to znamenitě klape. „Ve vedení jiných stran si lidé zdravě konkurují neb si jdou rovnou po krku. Je to tak v ODS a ČSSD. My si užíváme komfortu, že u nás to není. Není jediný důvod si jít po krku," říká v rozhovoru pro týdeník Reflex místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek o spolupráci s předsedou strany Karlem Schwarzenbergem.

Dojem, že stranu ve skutečnosti řídí on sám, vyvrací Kalousek vysvětlením, že má na starosti osmdesát procent operativy, ale dvacet procent skutečně zásadních strategických věcí rozhoduje předseda. „Mám předsedu z významné šlechtické rodiny. Zkusím dát proto přirovnání z historie. Může to znít hodně nafoukaně, ale hodilo by se přirovnání vztahu Viléma I. a Bismarcka," připodobnil sám sebe k Železnému kancléři, jednomu z nejvýznamnějších politiků 19. století.

S kardinálem Richelieuem mě srovnávají někteří novinářští tupci

„Někteří novinářští tupci mě srovnávají s kardinálem Richelieuem. Což svědčí o jejich duševním obzoru, protože Richelieu byl zakladatel Francouzské akademie, mecenáš vědy i umění a jeden z největších státníků 17. století. Mám velký respekt ke Karlu Schwarzenbergovi a on je zásadní autoritou. Věřím, že také on respektuje mě," dovysvětluje Kalousek vzájemný vztah s předsedou.

Naopak vřelé přátelství se nedá čekat mezi ním a premiérem Petrem Nečasem. „Je jinak vnitřně ustrojený než já. Je to introvert, což já rozhodně nejsem," říká Kalousek, ale věří tomu, že jejich vztah bude korektní. „Tato vláda nemůže být úspěšná bez úspěšného premiéra. I ministr financí musí být úspěšný. Jsme proto předurčeni ke spolupráci. Nic jiného nám nezbývá," konstatuje Kalousek.

Topolánkovi dřív lezli do zadnice a dnes se tváří, že ho v životě neviděli

Dokonale si zato rozuměl s Nečasovým předchůdcem Mirkem Topolánkem. „Pro tuto zemi udělal strašně moc. Vážím si ho a chci s ním být kamarád další léta. Když vidím celou řadu významných politiků ODS, kteří mu dříve lezli do zadnice tak, že jim čouhaly jenom boty, a dnes se tváří, že ho v životě neviděli, tak mi je z toho smutno," přiznává Kalousek.

Topolánkův pád si vysvětluje jako hysterii a zbabělost uvnitř ODS a zároveň tvrdí, že s Topolánkem by občanští demokraté ve volbách hůř nedopadli, jak si mnozí v ODS myslí. Paradoxně konec jeho kamaráda vynesl na politické výsluní právě jeho. „Ano, to je pravda. Kdyby vláda nepadla, tak TOP 09 by nebyla," připomíná Kalousek, že domácí politická mapa mohla vypadat úplně jinak, pokud by se spolustraníci nerozhodli Topolánka sesadit.

Čtěte také:

Kalousek: Rád premiéra podpořím. Ale odmítám být za blba 

Kalousek to Johnovi dělá naschvál, kroutí hlavou Bublan 

Kalousek hrál poker sám se sebou. Na vyspělém trhu by se to nestalo 

Foto: Top09.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

Andrej Babiš byl položen dotaz

kampaň

Negativní i špinavá kmpaň tu byly vždy, ale nemáte dojem, že s vaším příchodem do politiky, vše vygradovalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak se mávalo „fašistou“ sem a tam. Odpůrci Babiše už možná zapomněli

15:44 Jak se mávalo „fašistou“ sem a tam. Odpůrci Babiše už možná zapomněli

„Fašisté a nacisté.“ Těmito slovy vzbudil Andrej Babiš pobouření u příznivců pětikoalice i u jejích …