Já kartu prostě nechci, sekl se u Jílkové senior. A usmál se na Drábka

16.09.2011 4:47

Nápad ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka zavést tzv. sociální kartu, kam by lidem chodily dávky od státu, zvedl vlnu nechuti zejména u seniorů, kteří si s moderní elektronikou příliš nerozumí. Drábek je ale opakovaně uklidňoval - nic se nemění, jen místo papíru bude plast.

Já kartu prostě nechci, sekl se u Jílkové senior. A usmál se na Drábka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

Čtvrteční pořad Máte slovo Michaely Jílkové se nesl v duchu pochybností kolem sociální karty, které ministr vytrvale vyvracel. Jako vždy tu byly dva "znepřátelené" tábory - ministr a sympatizanti proti odpůrcům a pochybovačům. Jednotlivé argumenty se ale neustále opakovaly, debata proto měla tendenci se zacyklovat.

Ministrovi stanuli po boku prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka a generální ředitel centrálního úřadu práce Jiří Kubeša. A v protějším rohu ringu přešlapoval předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes, bankovní expert Patrik Nacher a samoživitelka s postiženým synem Marta Hrůzová Pečeňová.

"Mám pocit, že vláda ani ten dobrý úmysl neumí vysvětlit," řekl zpočátku pořadu Nacher. A měl pravdu. Zbytek vysílacího času se totiž vynořila teze, kterou ministr Drábek popřel, a znovu dokola. "Karta bude zlepšením služeb pro klienta a zároveň ušetří státu peníze. Bude mít funkci autentizační a autorizační, případně platební - ovšem ta platební funkce bude dobrovolná. Pouze v systému hmotné nouze bude povinná," vysvětlil ministr podstatu svého návrhu.

Samoživitelka se cítila pohoršena představou, že v případě, že by jako matka dvou dětí zdravých a jednoho postiženého "spadla" do pásma hmotné nouze, by jí byly prostřednictvím karty kontrolovány výdaje. Spokojena nebyla ani s ministrovým ujištěním, že "případy", které budou muset platit sociální kartou, bude určovat sociální úředník.

"Víte, pane ministře, je sociální pracovnice a sociální pracovnice. Některá přijde, pozdraví a obhlédne terén, jiná otevře všechny skříně a všechno vám vyhází," vmetla ministru Drábkovi. V průběhu debaty též zapochybovala, zda Drábkovo ministerstvo vůbec má přesný přehled, kolik sociálních dávek je zneužíváno.

Místo papíru bude plast. Jinak se nic nezmění

Sociální kartu by mohli nově používat všichni, kteří pobírají sociální dávky. Zároveň by karta měla nahradit průkaz ZTP. Podle ministerstva se jejím zavedením zjednoduší a zpřehlední systém sociální ochrany, sníží se administrativní zátěž a zvýší se komfort pro občany. Výplata sociálních dávek se navíc sjednotí - bude se vyplácet jen z Úřadu práce ČR.

Psali jsme o sociální kartě:
Druhá Opencard? Poskytovatel na sociální kartě vydělá stovky milionů
Na sociální karty se budou vyplácet možná i důchody
Sociální karty jenom nepovinně. Ale připlatíte si

"Dnešní systém bude existovat dál," ujišťoval ministr šéfa seniorů a samoživitelku. "Jen bude překlopen do moderního systému, tudíž jediná změna je, že dnešní papírové poukázky budou nahrazeny kartou." Kartou se bude rovněž i nadále moci zřetelně prokazovat ZTP. 

Já jsem senior a umím zapnout počítač

"Mně se ten projekt líbí," podpořil ministra Juračka, postarší šedivý muž. "Je to moderní projekt, využívá IT. Já osobně jsem také senior a nemám problém s kreditními kartami, nebo s bankomaty." Ani Pernes prý nemá problém s účty nebo s obsluhou počítače, jen se mu příčí vlastnit nějakou kartu. "Já platební kartu prostě nechci. Nebudu přispívat bankám na jejich poplatky a úvěry," řekl jasně a s mírným úsměvem Pernes, jehož organizace vydává časopis Doba seniorů.

"Už dnes je většina dávek posílána na účet a odtamtud si je pak lidé vybírají. To si nemyslím, že je problém," podotkl většinu pořadu tichý Kubeša. Ministr Drábek několikrát zopakoval, že se ve své podstatě vůbec nic nemění. "Tady se obecně rádo straší," podotkl na konci. "Někteří novináři si udělali živnost na strašení lidí různými fámami a domněnkami. Vycházejí články s tlustými titulky, které nejsou pravda. Dnes je tu celou dobu jen vyvracím."

Sledujeme pořad Máte slovo:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

21:40 Proč je to tajné? Vadim Petrov si všímá problému s Radou ČT. Mnozí budou zuřit

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Vadim Petrov se na sociální síti zaměřil na dov…