Já vám to říkal. Já jsem varoval, že Majdanem to neskončí, promluvil Viktor Janukovyč

23. 6. 2015 14:51

BBC se podařilo získat rozhovor s bývalým urkajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem, který se nyní nachází v ruském exilu. Je to jeho první rozhovor pro západní média od vypuknutí občanské války a vyjadřuje se v něm k tomu co se stalo, k tomu co se děje právě teď a přemítá i nad tím co se stane. Jak s Ukrajinou, tak s pštrosí zoo, která je na jeho ukrajinském pozemku.

Já vám to říkal. Já jsem varoval, že Majdanem to neskončí, promluvil Viktor Janukovyč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi
reklama

Rozhovor se udál v ruském jezdeckém klubu na předměstí Moskvy. Janukovyč zde přivítal britského reportéra Gabriela Gatehouse a po poslední Janukovyčově poradě s právníky se dali do řeči.

Janukovyč přiznal částečnou vinu za události, které vedli k jeho svržení, tedy střelbu do demonstrantů v únoru 2014 „Samozřejmě že vina je kromě dalších i na mě, možná jsem neudělal dost.“

Řekl, že žádný rozkaz nevydal. Ani aby se střílelo, ani aby přestali. „Nemám informace, že by někdo rozkázal střílet po demonstrantech,“ řekl Janukovyč a na Gatehousův dotaz, zda vydal rozkaz, aby se přestalo střílet, odpověděl, že to nebylo v jeho pravomoci, ale že veškeré násilí veřejně odsoudil.

„Nemohu odmítnout svoji zodpovědnost,“ přiznal svou část viny za události na Majdanu.

Poděkoval i Vladimíru Putinovi, který pomohl dostat Janukovyče ze země a tak mu „zachránil život“. K tomu došlo hned po střelbě na Majdanu a o záchranu se postaraly ruské speciální jednotky. Údajně tak Putin učinil na základě doporučení svých tajných služeb a jednalo se čistě o jeho rozhodnutí. „Nekonzultoval jej se mnou,“ říká Janukovyč.

„Samozřejmě je to tragédie pro Ukrajinu. Co se stalo je opravdu špatné, co dnes však potřebujeme je najít cestu z této situace. Co se stalo stalo se,“ popisuje situaci s anexí Krymu. Že Krym je součástí Ruska nepotvrdí a na Gatehouse zvyšuje hlas. Válka však podle něj není tou správnou cestou. „Potřebujeme další válku?“

Celý text i s videem zde

Janukovyč zároveň čelí obvinění z krácení daní a zpronevěry peněz. Což pro mnohé akorát potvrzuje jeho opulentní rezidence, která se rozkládá na území necelých dvou hektarů a můžeme na ní najít i pštrosí zoo. Podle informací BBC jen dřevěný nábytek v jeho domě stál přes 1.7 milionu euro. Obvinění však Janukovyč popírá.

„Nic dalšího na tom území nepatří a nikdy nepatřilo moji osobě,“ snaží se Janukovyč prosadit, že všechno zaplatil ze svých vlastních přiznaných peněz a že to vlastně nebylo jeho.

Zoologická zahrada, která se nachází na jeho pozemku tam prý prostě byla. „Ano ti pštrosi tam prostě jen tak žijí,“ tvrdí Janukovyč a dodává, že má rád zvířata a že na podpoře pštrosů není nic špatného.

Janukovyč nicméně nechápe, proč jej lidé viní ze současného konfliktu, stojí si za tím, že za něj mohou pravicový radikálové a počítá, že jednou se na Ukrajinu vrátí. Pro média už má jen poslední sdělení v duchu 'Já vám to říkal.' „Varoval jsem vás, že Majdanem to neskončí, že půjdou dál. A oni šli. Za poslední rok a půl tu byla válka, Ukrajina přišla o Krym a Donbas a tisíce lidských životů. Rozbili zemi a zatáhli do konfliktu celý svět. Evropu, Rusko i Spojené státy.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…