Jaderná energie u Moravce: Šéf ČEZ Beneš nedorazil a hned to schytal od ministra Hünera

20. 5. 2018 14:35

Ve druhé hodině Otázek Václava Moravce se měli setkat ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO v demisi Tomáš Hüner, předseda představenstva společnosti ČEZ Daniel Beneš a šéf Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. Měli debatovat o výstavbě nových bloků jaderných elektráren v Česku. Daniel Beneš však nedorazil. Ministr Hüner si proto do Beneše hned na úvod rýpl.

Jaderná energie u Moravce: Šéf ČEZ Beneš nedorazil a hned to schytal od ministra Hünera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš
reklama

„Nepovažuji to rozhodnutí představitelů ČEZu, nebýt tady, za šťastné,“ řekl člen vlády.

Moravec divákům poskytl také vyjádření šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, podle které se politikům nechce říct nahlas, že na stavbě nových jaderných reaktorů se bude muset podílet stát, pokud je bude chtít.

Sedlák dal Drábové za pravdu. Ani podle něj politici nechtějí říct, co bude se stavbou jaderných bloků dál. Jedním dechem však dodal, že tuto váhavost lze do jisté míry pochopit. Výstavba jaderných reaktorů je během na dlouhou trať. Projekt může trvat i deset let a kdoví, kde bude jaderný byznys za deset let.

Člen vlády ujišťoval diváky, že až budou nové jaderné bloky potřeba, tak budou stát. „Vláda deklaruje chuť postavit jaderné bloky. Tady bych nepochyboval, že tato strana je naprosto upřímná, Jaderné bloky, až budou potřeba, budou dostavěny,“ pravil ministr před kamerami. V tuto chvíli však stát nemá vyčíslený dopad do státních rozpočtů. Na prvním místě je třeba to spočítat. Tento propočet zatím chybí.

Až bude vše spočítáno, stavba bloků bude moct začít. Hüner je přesvědčen, že firma ČEZ zvládne zahájit stavbu vlastními silami, bez pomoci státu. Stát se také domnívá, že společnost ČEZ není třeba dělit. Jeden jediný ČEZ bude podle ministra stabilnější než dvě oddělené společnosti.

Sedlák upozornil, že problém není jen na straně vlády, která nemá vše spočítáno. Může se také stát, že se změní ekologické a energetické plány EU. Může se také stát, že nové jaderné bloky vůbec nebudeme potřebovat. Pokud ke stavbě bloků dojde, Sedlák zopakoval, že se stát bude muset zapojit a poskytnout nějaké finanční garance.

Moderátor Václav Moravec pak pustil ještě jednou ke slovu Danu Drábovou, která poskytla veřejnoprávní televizi vyjádření. Pokud nepostavíme jaderné bloky, budeme se poté podle dámy muset spolehnout na plynové elektrárny. A v dodávkách plynu je Česko velmi závislé na Rusku. Sedlák Drábové oponoval, že bychom se měli více spoléhat na obnovitelné zdroje. Právě v nich vidí Sedlák budoucnost. Ministr Hüner tady nabádal k opatrnosti. Podle člena vlády nevíme, kolik energie z obnovitelných zdrojů získáme.

Vůbec nejekonomičtější se ministrovi jeví možnost, že se při zachování vší bezpečnosti prodlouží životnost stávajících bloků v Dukovanech. I tato varianta je prý teoreticky možná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

D*bila dělejte z někoho jiného! Známý advokát ke Kundrovi, Respektu, BIS. Velmi ostré

18:33 D*bila dělejte z někoho jiného! Známý advokát ke Kundrovi, Respektu, BIS. Velmi ostré

Právník a bývalý poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf se vyjádřil ke kauze ricin, ktero…