Jádro a plyn. Fiala našel spojence. A teď vyrazit do EU

18.01.2022 17:53

Poprvé od nástupu nové vlády Petra Fialy (ODS) zasedala dnes tripartita, jednala o epidemii a zelené dohodě. Jednání se zaměstnavateli a odbory si ministerský předseda pochvaloval: „Jsem rád, že ocenili komunikaci a srozumitelnost opatření. V řadě věcí jsme dospěli ke shodě,“ řekl novinářům po jednání s tím, že vláda získala podporu i při vyjednávání v rámci EU. Obnoví se také porady ekonomických ministrů.

Jádro a plyn. Fiala našel spojence. A teď vyrazit do EU
Foto: Hana Brožková
Popisek: Premiér Petr Fiala

Předseda vlády uvedl, že jednání vévodila dvě hlavní témata. Prvním byla epidemiologická situace: „Nejprve jsme se zabývali vývojem pandemie covidu v České republice,“ uvedl Fiala na brífinku po jednání tripartity, že Ministerstvo zdravotnictví ukázalo představitelům podnikatelů a odborů nejnovější epidemiologická data.

„Mohli jsme konstatovat, že se naplňují prognózy, se kterými přišel resort zdravotnictví a podle kterých vláda přijímala opatření v posledních týdnech,“ doplnil.

Hovořilo se také o testování, jeho průběhu a dopadu na zaměstnavatele a zaměstnance. „Jsem rád, že reprezentanti tripartity ocenili komunikaci ze strany Ministerstva zdravotnictví a srozumitelnost těch opatření. Bavili jsme se ale také o tom, co je potřeba udělat v dalších dnech,“ doplnil premiér.

Druhé velká téma byl Green Deal

„Další velké téma, které zajímalo jak zaměstnavatele, tak zaměstnance, jsou aktuální výzvy spojené se Zeleným údělem pro Evropu a také taxonomie. Bavili jsme se o současném stavu příprav na zelený úděl, na to, co má a může Česká republika dělat. V řadě věcí jsme dospěli ke shodě.

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20628 lidí

Shoda se projevuje i v usnesení, které jsme společně přijali, jež zní, že „sociální partneři jednotně deklarují potřebu úpravy podmínek taxonomie, jádra a plynu, tak aby zohlednily reálné možnosti všech členských států a neohrožovaly plnění cílů zelené dohody ze strany České republiky. A nevedly zároveň k negativním dopadům na energetickou bezpečnost a konkurenceschopnost firem v České republice a na sociální oblasti“.

„Myslím, že je důležité, že existuje rámcová shoda mezi vládou a reprezentanty zaměstnavatelů a zaměstnanců na tom, jakým směrem se má rozvíjet česká energetika. Je tu i podpora pro pozici české vlády při vyjednávání v rámci EU,“ pokračoval Fiala.

Dalším bodem, na kterém na tripartitě panovala shoda, byla obnova tradice porad ekonomických ministrů za účasti zaměstnavatelů a odborů.

Příští jednání tripartity se podle Fialy uskuteční začátkem února, jeho hlavním a očekávaným tématem bude nový rozpočet.

 

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

8:18 Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

Vláda uvažuje o vytvoření speciálního elektrického tarifu pro drobné odběratele. Čili došlo na slova…