Jágr, Klaus, Boček, Baťa, ale i mladý zachránce lidského života. Tyto osobnosti vyznamenal Miloš Zeman

28.10.2019 21:24

Prezident Miloš Zeman při ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu, který se jako každý rok uskutečnil v den oslav svátku 28. října, udělil 42 vyznamenání osobnostem z politické, společenské i kulturní oblasti, tedy nejvíc za dobu, co dlí na Hradě. Mezi oceněnými je bývalý vídeňský starosta Helmut Zilk, hokejista Jaromír Jágr, ale také účastník potyčky na koupališti v Dubí David Michajlak. Přečtěte si seznam všech oceněných.

Jágr, Klaus, Boček, Baťa, ale i mladý zachránce lidského života. Tyto osobnosti vyznamenal Miloš Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát obdržel in memoriam československý průmyslník, vizionář a spisovatel Jan Antonín Baťa.

Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost propůjčil prezident Miloš Zeman válečnému veteránovi a hrdinovi druhé světové války, armádnímu generálovi ve výslužbě Emilu Bočkovi.

Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu obdržel in memoriam československý generál justiční služby a profesor mezinárodního trestního práva Bohuslav Ečer.

Anketa

Je dobře, že Zeman vyznamená exprezidenta Václava Klause?

28%
72%
hlasovalo: 14911 lidí

Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky propůjčila hlava státu profesoru Václavu Klausovi, bývalému prezidentovi a premiérovi České republiky.

Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost udělil prezident republiky in memoriam válečnému veteránovi a veliteli 311. bombardovací perutě RAF, generálmajorovi Josefu Ocelkovi.

Fotogalerie: - Předávání státních vyznamenání

Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání...
Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání...
Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání...
Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání...
Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání...
Slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání...

Řád bílého lva vojenské skupiny I. třídy za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající velitelskou a bojovou činnost obdržel in memoriam velitel 3. československé samostatné brigády v SSSR a hrdina od Tobruku, generálporučík Jaroslav Selner.

Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky udělil Miloš Zeman spisovateli a bývalému slovenskému prezidentovi, doktoru Rudolfu Schusterovi.

Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky získal in memoriam rakouský novinář, politik a starosta Vídně, profesor Helmut Zilk.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva obdržel in memoriam evangelický kazatel a zachránce pronásledovaných za druhé světové války, podplukovník Jan Jelínek.

 

Medaili Za hrdinství (za hrdinství v boji) získala příslušnice 2. československé samostatné brigády v Sovětském svazu, nadporučice ve výslužbě Božena Ivanová.

Medailí Za hrdinství (za hrdinství v boji) byla dekorována účastnice bojů o Sokolovo, Kyjev, Bílou Cerkev, Zaškov a další, plukovnice ve výslužbě Jarmila Halbrštatová.

Medaili Za hrdinství (za hrdinství v boji) obdržel in memoriam veterán první světové války a člen protinacistického odboje za okupace, vrchní četnický strážmistr Karel Kněz.

Medaili Za hrdinství za záchranu lidského života dostal David Michajlak.

Medaili Za hrdinství (za hrdinství v boji) obdržel in memoriam voják, který položil vlastní život ve službě vlasti v Afghánistánu, štábní praporčík Tomáš Procházka.

Medaili Za hrdinství (za hrdinství v boji) dostal in memoriam veterán druhé světové války a pilot RAF Kurt Taussig.

Fotogalerie: - Zeman podpořil rozpočet

Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci se budou v úvo...
Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci se budou v úvo...
Alena Schillerová, místopředsedkyně vlády a minist...
Vojtěch Pikal
Kateřina Valachová
Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci se budou v úvo...

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství) dostal lékař, porodník a autor mnoha odborných publikací profesor Antonín Doležal.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství) obdržela bioložka, filozofka a profesorka lékařské etiky profesorka Helena Haškovcová.

Medailí Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti hospodářské) byl dekorován automobilový konstruktér a vývojář, inženýr Petr Hrdlička.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti sportu) dostal sportovec, propagátor hokeje a mnohonásobný medailista Jaromír Jágr.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti sportu) získala in memoriam automobilová závodnice Eliška Junková-Khásová.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti hospodářské) dostal prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát) obdržel také politik Josef Kalbáč.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění) získal filmový režisér a hudebník Emir Kusturica.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti umění) obdržel in memoriam malíř, grafik a ilustrátor Kamil Lhoták.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti kultury) dostal od prezidenta Miloše Zemana historik, slovakista a ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy) obdržel specialista na laserové operace očí a korekce zraku, doktor Jaroslav Madunický.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát) obdržel publicista a spisovatel Petr Martan.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy) si převzal vědec a chemik, inženýr Jan Mašát.

Medailí Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti výchovy) byla dekorována starostka České obce sokolské, inženýrka Hana Moučková.

Medaili Za zásluhy I. stupně dostal podnikatel a investor Rudolf Ovčaří.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát) si převzala také legenda české turistiky Milan Pernica.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy) obdržel onkolog a radioterapeut profesor Luboš Petruželka.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti hospodářské) získal také podnikatel inženýr Vladimír Plašil.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti sportu) dostal motokrosový mistr světa a vícenásobný vítěz XGames Libor Podmol.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy) převzal také operatér ústní, čelistní a obličejové chirurgie docent Josef Podstata.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti vědy) převzal také prezident České komise pro vojenské dějiny, historik a ředitel Vojenského historického ústavu doktor Jiří Rajlich.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti umění) dostal umělecký fotograf Jan Saudek.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát) převzal bezpečnostní analytik, publicista a signatář Charty 77 Jan Schneider.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát) dostal advokát, podnikatel a mecenáš umění a kultury Pavel Smutný.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti hospodářské) dostal ekonom, legenda českého bankovnictví a předseda sdružení Czech TOP 100 Jan Struž.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti výchovy) dostala bohemistka, pedagožka a překladatelka docentka Sü Wej-ču.

Medaili Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát v oblasti umění) převzal herec, dabér, zpěvák a moderátor Josef Zíma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…