Jak Havel dokázal vyjednávat s Adamcem, i když měl po boku radikální studenty. V ČT promluvil Jan Ruml

29.11.2019 19:44

Jan Ruml v České televizi zavzpomínal na to, co se dělo na konci listopadu v roce 1989. Prozradil, proč ztratil důvěru v tehdejšího premiéra komunistické vlády Ladislava Adamce, a jak musel Václav Havel dělat všechno, co mohl, aby dokázal vyjednávat s komunisty, když měl zároveň po boku studenty, kteří chtěli být hodně radikální.

Jak Havel dokázal vyjednávat s Adamcem, i když měl po boku radikální studenty. V ČT promluvil Jan Ruml
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý senátor Jan Ruml v debatě o vývoji médií
reklama

Někdejší ministr vnitra Jan Ruml vzpomínal v České televizi, co se dělo před třiceti lety. Tehdy bylo přislíbeno, že z Ústavy zmizí článek o vedoucí úloze komunistů ve společnosti. Jednání o tomto bodu se však Ruml neúčastnil, neboť se 21. listopadu 1989 zařekl, že už nikdy nechce mluvit s komunistickým premiérem Ladislavem Adamcem. „Adamec ve mně nevzbuzoval žádnou velkou důvěru."

My jsem za ním šli 21. listopadu proto, aby nás ujistil, že nezasáhnou vojska proti tehdejším demonstrantům. On nás ujistil, že se tak nestane, ale pak vydal zprávu do ČTK, kde to všechno popřel. Takže tehdy jsem se zařekl, že s tím člověkem nechci nic mít,“ zdůraznil Ruml s tím, že Adamec vytrvale kličkoval, a tehdy ještě odmítal jednat přímo s Václavem Havlem v posledních deseti minutách pořadu Studio 6.

28. listopadu 1989 proběhlo jednání, na němž byly dohodnuty změny Ústavy, ale Václavu Havlovi prý tehdy dalo hodně práce, aby změny prosadil. „Hlavně zástupci studentů tehdy chtěli být hodně radikální a Václavu Havlovi dalo hodně práce, aby to jednání nakonec bylo úspěšné,“ uvedl Ruml.

Adamcovi také vyčetl, že první vláda, kterou navrhl, byla stále výrazně komunistická, zatímco v další navrhované vládě už měli převahu nestraníci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

17:51 Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček varuje, že zbytečná panika investorů ohledně koronaviru po…