Jak bude za pět let? Lidé si myslí, že spíš hůř

18.10.2012 18:20

Agentura STEM provedla mezi občany výzkum, při kterém zjišťovala, jak odhadují hospodářskou situaci za pět let. Dotazovaný vzorek občanů se ukázal jako skeptický, většina z nich odhaduje, že česká ekonomika na tom bude hůře než dnes. O moc růžověji se nedívají ani na ekonomické vyhlídky vlastní domácnosti.

Jak bude za pět let? Lidé si myslí, že spíš hůř
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Důchodci protestující proti vládě
reklama

Podle průzkumu, prováděného na přelomu září a října, si 57 procent občanů myslí, že celková hospodářská situace bude za pět let horší, než je dnes. 28 procent si myslí, že bude stejná a pouhých 15 procent z reprezentativního vzorku je názoru, že česká ekonomika bude za pět let v lepší kondici.

Výsledky průzkumu jsou podobné jako vloni, kdy v lepší časy věřilo 14 procent a že na tom ekonomika nebude hůře, si myslelo 42. Jedná se o nejhorší výsledky od roku 1993, kdy odhady ekonomického výhledu začaly být zkoumány.

Podobné výsledky jsou i u otázky, jak bude za pět let vypadat životní úroveň dotazovaného občana. Variantu že bude hůře než dnes si sice připouští pouhých 44 procent, ale dalších 41 si myslí, že se jejich situace nezmění. Ve zlepšení své ekonomické situace tedy věří stejně jako v případě celé republiky pouhých 15 procent.

Když se dají obě prognózy dohromady, myslí si 36 procent, že jejich domácnost i celá země na tom budou hůře. Že by se oba údaje zlepšily, si připouští pouhých 9 procent. 19 procent si pak myslí, že se ani jedna ze statistik nezmění.     

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…