Jak jsem to měl s komunisty. Miroslav Donutil promluvil

28.01.2019 11:20 | Zprávy
autor: kas

V interview na Českém rozhlase Plus se objevil velice vytížený český herec Miroslav Donutil. Mimo jeho uměleckou tvorbu se s moderátorem dostali i k historii a událostem roku 1968 a dále. „Když se na to podívám zpětně a řeknu si, co my jsme to vyváděli, my jsme šli proti těm tankům v Brně, postavili jsme se tam, dívali jsme se na ně, říkali jsme jim, ať nikam nejezdí, že tady je svoboda, že si to spletli a tak dál. A kolem nás najednou prostě samopalem voják pokosil ten dav,“ popsal své zážitky herec

Jak jsem to měl s komunisty. Miroslav Donutil promluvil
Foto: Repro ČT
Popisek: Herec Miroslav Donutil

Když přišlo na 60. léta minulého století a nevídanou svobodu a její konec, Donutil řekl, že toto období snášel těžce. „My jsme na konci těch 60. let se spolužáky byli velmi nabuzení proti tomu, co tady tehdy vládlo,“ řekl herec. Moderátor uvedl, že tenkrát měl dost radikální názory, ale Donutil odvětil, že tenkrát je měli všichni, protože je to štvalo. „Když se dostanu do současnosti, tak je mnoho věcí, které kolem nás jsou, přestože už máme svobodu,“ dodal Donutil. Ale tehdy prý to bylo umocněné tím, co se dělo, takže neměli zábrany. „Já, když se na to podívám zpětně a řeknu si, co my jsme to vyváděli, my jsme šli proti těm tankům v Brně, postavili jsme se tam, dívali jsme se na ně, říkali jsme jim, ať nikam nejezdí, že tady je svoboda, že si to spletli a tak dál. A kolem nás najednou prostě samopalem voják pokosil ten dav, což bylo hrozný, naši to vůbec nevěděli, že se pohybuju ve městě. Byly to hrozné dny a hrozné záležitosti, které se odehrávaly v těch dnech,“ svěřil se Donutil a dodal, že to v nich zanechalo trvalou stopu, kterou si s sebou nese dodnes. „My jsme vlastně takhle postupovali během celého angažmá v divadle Husa na provázku a neustále jsme ten režim zlobili, až se to v našich pocitech, a nejen v našich, přeměnilo v celonárodní tužbu a v osmdesátém devátém všechno ruplo,“ dodal ještě herec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…