Jak odhadnout kam spěje Rusko? Statistika i zahraniční tisk ledacos napoví

30.01.2015 10:36

Komentátor Adam Černý se v dnešních Hospodářských novinách zamýšlí nad tím, jak vlastně odhadnout, kam se bude ubírat Rusko v dalších letech a z jakých zdrojů informací je třeba čerpat. Není jich mnoho, ale mnohé naznačuje to, že se Putin ve svém nejbližším okolí odvrátil od zástupců bezpečnostních a vojenských služeb – siloviků a že rýsuje čáru, kterou by nejrůznější nacionalisté a šovinisté neměli překročit.

Jak odhadnout kam spěje Rusko? Statistika i zahraniční tisk ledacos napoví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Vladimira Putina

Tato zpráva by podle Černého mohla být pozitivní pro všechny, kdo doufají, že by mohla být s vládcem Kremlu racionální řeč. „Jenže události, nikoliv tušené, ale doložitelné, jako je ofenzíva separatistů na východě Ukrajiny, která by nebyla možná bez lidské, materiální a logistické pomoci z Ruska, spíše dokazují, že zmínění silovici o svůj vliv nepřišli,“ píše komentátor. Naproti tomu o prezidentském odvratu od siloviků píše i anglické vydání deníku Moscow Times.

Kam se bude Rusko ubírat dále, můžeme odhadovat podle Černého i z oficiálních statistik cen ropy, „...jež musejí motat hlavu i silovikům v Kremlu,“ píše komentátor. Ze statistik vyplývá, že ruské příjmy z vývozu strategické energetické suroviny se v dohledné době nijak nezvednou. Podle poradenské firmy Wood Mackenzie se ještě nedávno předpokládalo, že hranice výnosnosti je někde mezi 80–85 dolary za barel, nyní je o deset dolarů níže a vzhledem ke snižování nákladů a vyšší efektivitě těžby se dá podle Černého předpokládat, že se může dostat až na 60 dolarů. Například Halliburton, druhá největší firma, která poskytuje služby ropným a plynárenským podnikům a která koupila tu třetí největší, Baker Hughes, až doposud zlepšila techniku těžby v Severní Americe u 30 procent operací a do konce roku hodlá tento podíl zvýšit na polovinu.

„Podobný tlak na efektivitu produkce a investice do inovací v Rusku, aby pohledal,“ píše Černý a dodává, že je to proto, že Rusko má dlouhodobý návyk na pohodlné zisky z vysokých cen v minulých letech, návyk tyto peníze dělit mezi oligarchy a Kreml a k tomu se podle něj přidává ještě třetí zlozvyk ze sovětských časů, kdy se raději dovážela pšenice a prodávalo zlato, jen aby se armáda udržela na úrovni, která by se mohla rovnat té americké.

„Lidem, kteří za Stalina i Brežněva znali jen nedostatek, Vladimír Putin v divokých 90. letech slíbil a také dal hospodářskou stabilitu a deset let reálného růstu příjmů. Po pádu rublu, poklesu cen ropy a zemního plynu, které odhalily vnitřní vady nevýkonné ekonomiky, je tento jeho slib ohrožen,“ píše autor a dodává, že pravděpodobně bude muset Putin přemýšlet o tom, koho ze svých blízkých předhodí lidem jako viníka. Takový manévr by se Putinovi mohl hodit pro případ, kdyby někdo z „věrchušky“ chtěl jako viníka předhodit Putina, glosuje autor.

Ledacos podle Černého naznačuje, že o veřejné podpoře jako o Putinově nejslabším místě vyšel článek i v oficiálním čínském anglicky vydávaném listě Global Times.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: bra

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

13:05 Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

Jedním z hlavních témat interview s emeritním předsedou TOP 09 byla osoba Václava Havla. Dle Karla S…