Jak pětikoalice brání chyby ČT. Kritika a fakta se dnes nenosí, směje se Bobošíková

29.03.2023 22:02

Členové Rady ČT zvolení pětikoalicí zatajují před Poslaneckou sněmovnou prokázanou nevyváženost pořadů a chyby moderátorů, informuje moderátorka Jana Bobošíková v nejnovějším díle pořadu Aby bylo jasno. Ukazuje také, jak někteří radní odmítají dát slovo zástupcům veřejnosti, která je přitom platí.

Jak pětikoalice brání chyby ČT. Kritika a fakta se dnes nenosí, směje se Bobošíková
Foto: repro YouTube kanál Institut svobody a demokracie
Popisek: Zakladatelka Institutu svobody a demokracie Jana Bobošíková

„Je evidentní, že ti, kteří v tuto chvíli rozhodují o České televizi, tedy poslanci pětikoalice, rozhodně nechtějí, aby Česká televize byla nezávislá a objektivní, její jednostrannost jim vyhovuje,“ reaguje na analýzu společnosti Media Tenor z prezidentských debat. Analýzy také ukazují, že Česká televize až desetkrát častěji útočí na šéfa opozice Babiše než na premiéra Fialu. „Česká televize je zkrátka na té správné straně,“ dodává s notnou dávkou ironie.

Vítězstvím pětikoalice ve volbách rozhodně veřejnoprávní podpora vlády nekončí. „Na politické scéně, viděno očima České televize, nadále zůstává největším zloduchem opoziční hnutí ANO, tak to servíruje televize divákům, kteří si ji povinně platí,“ odkazuje moderátorka na analýzu společnosti Media Tenor a závěry z výroční zprávy o činnosti ČT v roce 2022, kterou schválila televizní rada.

„Nepřekvapí nás ani účast politiků v Otázkách Václava Moravce, ti vládní byli zváni dvakrát častěji než ti opoziční. A čelili mnohem menší konfrontaci ze strany moderátora,“ uvádí dále Bobošíková na základě závěru z analýz.

Na nevyváženost Otázek Václava Moravce poukázal člen Rady ČT Pavel Matocha, noví radní zvolení Fialovou pětikoalicí zabránili, aby tato informace byla ve výroční zprávě o činnosti České televize uveřejněna, jak informoval na sociální síti.

Proti tomu, aby se veřejnost dozvěděla o neobjektivitě pořadu, jsou předseda Rady ČT Karel Novák a Ilja Racek. Oba bývalí zaměstnanci České televize. Dále bývalý ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek, Ladislav Mrklas z CEVRO institutu, novinářka Milada Richterová a ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

Zmínění zabránili také tomu, aby se do výroční zprávy dostala informace, že Rada České televize v roce 2022 pětkrát konstatovala porušení Kodexu ČT, například v pořadu Události nebo v pořadu Reportéři ČT.

„Uvádět kritiku a fakta do výroční zprávy už se nenosí,“ podotýká Bobošíková s tím, že nového generálního ředitele ČT tak budou vybírat lidé, kteří odmítají veřejnost informovat o chybách, ke kterým pod vedením současného ředitele Petra Dvořáka dochází. „To bude, panečku, objektivní výběrové řízení,“ dodává moderátorka.

Ze záznamu z veřejného jednání Rady ČT také Bobošíková ukazuje, jak radní zvolený pětikoalicí Vlastimil Ježek odmítá na svých jednáních dát slovo zástupcům veřejnosti, kteří se chtějí dotazovat ředitele Dvořáka. „Občan má asi jen držet pusu a krok a samozřejmě platit poplatky,“ uzavírá moderátorka Bobošíková.

 

 

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …