Jak se Dobeš proměnil v Akreditační komisi

13.03.2012 20:05

Nad funkcí akreditační komise se dá pochybovat od té doby, co ministr školství Josef Dobeš naprosto ignoruje její stanoviska. Komise rozhodla, že plzeňská práva skončí už v červenci, Dobeš jim ale akreditaci trochu prodloužil. Ještě o čtyři roky. „Sklidil potlesk tamních studentů (pochopitelně). Zároveň ale zazdil rozhodnutí Akreditační komise, která prodloužení akreditace v magisterském oboru zamítla,“ napsal Martin Fendrych ve svém komentáři na Týden.cz

Jak se Dobeš proměnil v Akreditační komisi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

V té době se Právnickou fakultou zabýval i Ústavní soud, který dospěl k závěru, že je nezákonné, aby ministr sám uděloval či prodlužoval akreditace. „U nás ale právo platí jen někdy a někde, jen když se to hodí. Jakmile se nehodí, najednou neexistuje, prostě se zmuchlá a hodí do koše. A vytasí se formule, že "moji právníci paragrafy vykládají jinak",“ dodal Fendrych.

Komentátor připustil, že Dobešovo rozhodnutí je v jistém smyslu pochopitelné. „Dobeš si minulý pátek užil chvilku slávy, plzeňští studenti práv mu děkovali, dokonce k nim sestoupil, vyšel ven z budovy úřadu vlády (to si v Týdnu neklidu, který uspořádaly vysoké školy, netroufl, tehdy se bál). Dobeš prostě neodolal, zákon nezákon, plzeňským právům akreditaci prodloužil o tři roky. I když nesmí. Pocit to musel být krásný; obliba, med politiků,“ píše Fendrych.

Právo neexistuje

Pro přízeň plzeňských studentů však musel něco obětovat – minimálně důvěru veřejnosti v právní systém. „Dobeš tím ovšem veřejnosti sdělil, že u nás právo neexistuje, že si s ním on může dělat, co chce, protože je ve vládě. Zesměšnil a popřel smysl Akreditační komise. Výsledek? Od roku 2009 víme, co jsou plzeňská práva zač (a pozor, nejsou sama!). Že se tam dávaly rychlené tituly, že tam studovaly bandy kamarádíčků, politici, policajti, úředníci,“ popisoval komentátor.

Nad plzeňskými právy vydal ortel smrti i Ústavní soud. „Soudkyně zpravodajka Ivana Janů v usnesení vysvětlila, že ministr nemůže bez souhlasu Akreditační komise akreditaci prodloužit. Není to v jeho pravomoci. Jediné, co Dobeš mohl, bylo požádat AK o nové stanovisko. To neudělal. Rozhodl sám. Proměnil se v Akreditační komisi,“ tvrdí Fendrych.

„Víme tedy, že Dobeš rozhodl nezákonně. Ví to i on, ví to premiér. Co dál? U nás zřejmě nic. Hlavně aby kamarádíčkovská, ostudná plzeňská práva dál jela. A aby jely dál další "vysoké" kamarádíčkovské, jako třeba ta, na níž získala svůj titul Jana Nagyová od pana premiéra. Vzděláníčko, hlavně to vzděláníčko! (Rozuměj: papír.),“ dodal na závěr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…