Jak to myslela Hillary se Sýrií: Unikla pošta z doby rozhodnutí

23.03.2016 12:51

Řada pilířů, na nichž USA reálně staví svou politiku, se v Sýrii ukázala být zcela nesmyslnými. Na serveru Literarky.cz to píše analytička Tereza Spencerová.

Jak to myslela Hillary se Sýrií: Unikla pošta z doby rozhodnutí
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Anketa

Existuje Bůh?

45%
55%
hlasovalo: 16568 lidí

Analytička poukazuje na to, že portál WikiLeaks zveřejnil e-maily Hillary Clintonové. Dokumenty z let 2010 až 2014 odhalují, že Hillary Clintonová poté, co osobně vedla likvidaci libyjského státu, měla stejné schéma připravené i pro Sýrii. A znovu jako by si ani nepřipouštěla obrovské problémy, které americké války na Blízkém východě neodvratně vyvolávají.

Anketa

Kterému vrcholnému představiteli EU věříte?

0%
0%
1%
hlasovalo: 29112 lidí

Celý text je ZDE

Asada měl pomoci svrhávat i Google

Nutnost „změny režimu“ v Sýrii Hillary Clintonová z pozice ministryně zahraničí USA obhajovala snahou posílit Izrael a ochromit regionální vliv Íránu, přesně podle přání izraelského vedení. Její logika byla prostá: USA svrhnou režim v Damašku tím, že příslušným silám dodají zbraně, své vojáky do Sýrie v rámci úspor nevyšlou a Rusko se Americe neodváží vzepřít, protože v případě Kosova také nic neudělalo. Následně bude v Damašku instalována proamerická vláda, která přeruší styky s Íránem, postaví se proti libanonskému Hizballáhu, případně by mohla ještě s Izraelem podepsat i mírovou smlouvu a zbytek arabského světa bude Americe aplaudovat za to, že „bojuje za arabský lid“.

K tomuto účelu instrukce a vizuály od amerického ministerstva zahraničí mimochodem dostala například katarská televize Al-Džazíra, přičemž speciálním výběrem informací se na „změně režimu“ v Sýrii měl podílet i koncern Google.

Clintonová se v řadě věcí mýlila

Podle Spencerové je svým způsobem neuvěřitelné, kolik premis Hillary Clintonové – tedy fakticky pilířů, na nichž USA reálně staví svou politiku – se ukázalo být zcela nesmyslnými, počínaje třebas jejím tvrzením, že rozhovory s Íránem nemají žádný smysl, přes přesvědčení, že Rusko nebude bránit Asadův režim, a konče například axiomem, že dodávky zbraní protivládním silám urychlí dezerci z řad syrské vládní armády.

Ale nejzajímavější je to, co v e-mailech někdejší ministryně zahraničí USA zcela chybí: jakákoli úvaha o tom, že by do jejích plánů na „změnu režimu“ v Sýrii mohli vstoupit radikální islamisté, s nimiž Washington ale začal ve svých plánech „počítat“ v roce 2012. Právě ti jsou přitom dnes neporovnatelně významnější než skoro už zapomenutí ztracení rebelové vycvičení a vyzbrojení s pomocí CIA.

Oficiální politikou jsou nízkonákladové války

S Hillary Clintonovou prý lze souhlasit snad jen v tom, že Izrael opravdu chce uchovat svůj jaderný monopol na Blízkém východě. I tak lze ale její e-maily podle Spencerové vnímat jako „školní“ ukázku agresivního uvažování, v němž se oficiální politikou stávají „nízkonákladové“ války, a tvůrci těchto politik ani v nejmenším nepřemýšlejí o dopadech svých kroků.

Ve Spojených státech se kolem e-mailů prý vede žhavá diskuse, neboť jimi Hillary Clintonová podle všeho porušila zákony o ochraně státní bezpečnosti. Demokratická strana a Bílý dům ale mají Clintonovou za svou jedinou možnou kandidátku na příštího prezidenta, a tak FBI při vyšetřování prý „naráží do zdí“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

11:30 Miloš Zeman na sjezdu ČSSD nemilosrdně zúčtoval s těmi, kteří šli proti němu ve volbách. Doporučil zahájit jednání s ANO. A všem připomněl zradu, kterou ve straně zažil

Hostem 40. sjezdu ČSSD byl prezident Miloš Zeman. Rozhodl se zúčtovat za prezidentskou volbu i zhodn…