Prorektor Univerzity Karlovy rozhodnutí návratu nejmenších dětí do škol už za týden považuje za riskantní. „Je to správné, ale také riskantní. Zavření škol je podle převažujícího názoru epidemiologů důležitou složkou protiepidemických opatření, které je ale také nejdražší pro ekonomiku. Je tu riziko, že se znovu rozjede epidemie,“ dodal s tím, že vláda zřejmě sáhla po jistém kompromisu.
Není si jistý, zda bude efektivní, že děti budou muset mít během celého dne na ústech roušku. „Neměly by ve škole sedět takto mnoho hodin. Tisíce mrtvých ale ukazují, že s epidemií se musí zacházet s respektem. Když upustíme stavidla příliš rychle, virová nálož se rozletí,“ uvedl, že roušky v lavicích jsou obtížné, avšak nezbytné.
Německo i jiné země nechaly školy otevřené. Mají zavřené školy skutečně oporu ve tvrdých datech a číslech? „Odborný konsenzus je, že otevření škol je skutečně vážným faktorem, která vede k rozšíření epidemie. V Německu k otevření škol zřejmě došlo za daleko nižší virové nálože v populaci,“ uvedl, že v Česku se v září školy otevřely v době, kdy bylo velmi vysoké reprodukční číslo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab