Jakl je šašek, děláme z úřadu kabaret. Je národovecký, protievropský, protiněmecký, vypočítává rozpálený novinář

29.03.2019 7:34

Poslanecká sněmovna ke jmenování do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ve středu navrhla tajemníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla, kterého nominovalo hnutí SPD. Podle komentátora Lidových novin Petra Kamberského je zvolení Jakla ale neveselá lapálie, která má tři různé roviny: principiální, politickou a osobnostní, které podrobněji rozebírá. „Poslanci si spletli státní úřad s kabaretem,“ říká.

Jakl je šašek, děláme z úřadu kabaret. Je národovecký, protievropský, protiněmecký, vypočítává rozpálený novinář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl při Hovorech na pravici XIX. Tentokráte nejen o propagandě v médiích
reklama

Co se týká roviny principiální jeho zvoleni, ta je prý nejjednodušší. Roky se podle Kamberského snažily partaje předstírat, že do mediálních rad volí kompetentní a morálně pevné osobnosti. „Tato iluze padla i těm nejnaivnějším pozorovatelům. Jakl bude v radě za Okamuru. Tečka,“ řekl jasně s tím, že to je problém i pro samotnou velkou radu, která ne úplně zřídka řeší i poněkud složitější, odborné otázky.

O mnoho smutnější je prý rovina politická. Kamberský nechápe, že se do tak důležitého orgánu může dostat někdo takový, tedy člověk, jenž kandiduje za tu nejkrajnější partaj českého parlamentu. „Do rad se vždy volilo výhradně dle politického klíče. Třeba se to někdy změní k lepšímu, ale už tři dekády to takto hloupě funguje,“ řekl komentátor.

Doplnil, že pravicoví extremisté byli zatím obvykle vyautováni, ale třeba komunisté mají svého člověka v radách už dlouho. Jenže po volbách 2017 si většina tradičních partají odmítla s vítězem Andrejem Babišem hrát a on se obrátil jinam. „Výsledkem je vzestup moci krajních partají a vzestup figur jako Zdeněk Ondráček nebo Ladislav Jakl,“ podotkl k tomu s tím, že se na tom se nic nezmění, dokud po příštích volbách nevznikne nová většinová koalice.

Nejsložitější je však prý otázka Jaklovy persony. „Jakl je ve své podstatě i životní praxi především šašek, bavič a provokatér. Což jsou docela dobré předpoklady pro politika, ale nikoli pro korektního úředníka,“ zdůraznil Kamberský. A vzhledem k tomu, že RRTV není názorové kolbiště, ale ústřední orgán státní správy, nemohli prý poslanci najít horšího kandidáta než právě Ladislava Jakla.

Závěrem zmiňuje problém poslední, názorový. „Jakl říká a píše mnohé věci, jež vychovaný člověk nevypustí z úst. Reprezentuje jistý názorový proud v české společnosti. Proud národovecký, protievropský a protiněmecký, proud, jejž neztělesňuje jen Tomio Okamura, ale také mnozí sociální demokraté, komunisté a třeba Václavové Klausové,“ napsal na závěr Kamberský, jenž si povzdechl nad tím, že i takoví jsme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

22:25 Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

Český houslový virtuoz Pavel Šporcl byl hostem v pořadu Interview na ČT24, kde komentoval aktuální s…