Jako nacisté! Peszynského neziskovka se vztekala, někteří europoslanci odmítli projevit úctu „hymně EU“. Máme VIDEO

05.07.2019 10:25

Čemu se podobalo gesto europoslanců Brexit Party Nigela Farage, když se otočili zády k hymně EU? Neslušnost, hulvátství, či validní postoj? Ne, podle aktivisty Peczyńského je na čase srovnání s Hitlerem. „Nalevo členové NSDAP, kteří stojí zády, když se hrála hymna Výmarské republiky. Napravo členové Brexit Party, když se hrála Óda na radost,“ připodobnil na obrázku. Argumentace jak z Aeronetu, ozvalo se v komentářích.

Jako nacisté! Peszynského neziskovka se vztekala, někteří europoslanci odmítli projevit úctu „hymně EU“. Máme VIDEO
Foto: Repro Youtube
Popisek: Europoslanci Brexit party a jejich postoj k hymně EU
reklama

Óda na radost? Jak pro koho. Před časem proběhla médii zpráva o tom, jak se europoslanci britské Brexit Party při reprodukci této skladby v europarlamentu otočili zády. Nebyli zdaleka jediní, jejichž postoj k hymně EU byl vlažný. Europoslanci za SPD Hynek Blaško a Ivan David nepovstali, když se tato hymna hrála.

Anketa

Chcete předčasné volby?

17%
83%
hlasovalo: 10737 lidí
„My jsme tím symbolicky dali najevo, že nepokládáme Evropskou unii za státní útvar. A pokud něco neuznáváme za státní útvar, těžko můžeme uznávat jeho státní hymnu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz europoslanec za SPD Ivan David.

Ve frakci, jíž je SPD členem, se o tom, že se europoslanci během přehrávání Schillerovy Ódy na radost (jinak také oficiální hymny Evropské unie) nepostaví, podle Davida jednalo. „Většina členů toto gesto akceptovala,“ sdělil nám David. Hynek Blaško a Ivan David tak nebyli jediní europoslanci, kteří se nepostavili.

„Naprosto jsme nebyli jediní my dva. Ale reagovali takto i ti z jiných frakcí,“ sdělil nám David, podle kterého se nepostavili ani někteří němečtí či francouzští europoslanci. „Bylo jich kolem stovky. A někteří vstali a otočili se zády,“ dodal David.

„Oba europoslanci SPD, MUDr. Ivan David, CSc. a Ing. generálmajor v.v. Hynek Blaško, nepovstali při dnešním úvodním zasedání Evropského parlamentu při hymně EU. Nepovažujeme EU za stát a Beethovenovu Ódu za radost nepovažujeme za hymnu státu. Když toto nádherné hudební dílo zní v koncertních síních, lidé také nevstávají, ale s dojetím poslouchají, sedíce v hledišti,“ informoval o tom Tomio Okamura.

Je obecně známo, že u některých lidí stačí málo, aby vytáhli srovnání s Hitlerem a nacistickou říší. Jedním z nich je, jak se zdá, aktivista Tomáš Peszyński. Na skupině nevládního a občanského hnutí Pulse of Europe, kterou vede, srovnává europoslance Brexit Party s poslanci NSDAP, kteří se taktéž otočili zády, když hrála hymna Výmarské republiky.

„Jako malé děti. Jedni stojí zády, další sedí. Tohle je fakt smutné, že lidé, kteří mají reprezentovat, se chovají hůř než malá děcka na písku,“ prohlásila o otočených europoslancích Iveta Macháčová.

„Europoslancům z české SPD se odmítl postavit,“ opravoval „vtipně“ David Seibert.

Ne všichni s tímto srovnáním souhlasili: „Jakkoli jsou členové Brexit Party šašci a mamlasové, tak jejich srovnání s nacisty je dost mimo mísu. V čem se tohle hloupé přirovnání liší od argumentace Aeronetu?“ ptal se Honza Řežábek. „My jsme je z ničeho neobvinili, jen jsme srovnali jejich postoj s postojem tehdejších nacistů. Nebo vy tam někde vidíte napsáno, že říkáme, že jsou úplně stejní? Kde? Jen srovnaváme jejich chování... Tudíž tady nemůžete uplatňovat pravidla soudního procesu, protože to žádný soudní proces není,“ bránil se Pulse of Europe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

7:41 Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

TÝDEN V MÉDIÍCH Aktivitou ve spřátelených médiích hýří v posledních dnech generální ředitel České te…