Jako v bavlnce, příjemci dotací z EU v kraji už nemusí tisknout a dojíždět

22.02.2013 10:33

Příjemci evropských dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko už nemusí zbytečně tisknout a dojíždět. Regionální rada Moravskoslezsko spouští v pátek 22. února rozšířenou elektronickou aplikaci, která přináší zásadní úsporu papíru i času. V praxi nyní příjemci dotací zasílají všechny důležité doklady a požadavky ohledně projektů elektronicky.

Jako v bavlnce, příjemci dotací z EU v kraji už nemusí tisknout a dojíždět
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto
reklama

„Ač úředníci, bojujeme se zbytečnou byrokracií. Na papíru chceme pouze to nejnutnější. Vše ostatní zvládnou příjemci dodat elektronicky. Starostové a manažeři projektů nemusí zbytečně tisknout papíry a jezdit ze všech koutů kraje do Ostravy,“ uvedl David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde žádosti o evropské dotace přijímají, hodnotí a proplácejí.

Úspora času a papíru je zřetelná v přirovnání k počtu financovaných projektů. Na dotaci z ROP Moravskoslezsko již dosáhlo přes 750 projektů. Na jeden projekt připadají v průměru tři žádosti o platbu, nejméně tolik monitorovacích zpráv a více než osm změn.

Na papíru bude nyní nutné dokládat pouze to nejnutnější, u monitorovacích zpráv například originály pracovních výkazů a vyúčtování mzdových výdajů. Ostatní dokumenty mohou příjemci peněz poslat elektronicky přes zabezpečený systém.

„Aplikace je vytvořená na míru našim příjemcům a podmínkám programu. Sami jsme ji vymysleli a vyvíjeli. Za tříletý vývoj a údržbu jsme jako součást rozvoje webového portálu zaplatili přes tři miliony korun. Srovnatelné systémy jsou několikanásobně dražší. Více ale ušetříme - nejen času a výdajů za dopravu či poštovné, ale také nervů a papíru,“ popsal Sventek. Výhodou aplikace je menší chybovost dodávaných podkladů a lepší kontrola, jak ze strany poskytovatele prostředků, tak příjemců.

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění přibližně 19 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku. Doposud podpořila přes 750 projektů dopravní infrastruktury, veřejných služeb, rozvoje měst a venkova, cestovního ruchu nebo regenerace brownfields dotací více než 16,5 miliard korun.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

20:13 Noví komunisté, ti zelení. Nikdo si je tak ale netroufá nazvat. Takže to Karolína Stonjeková napravila a naložila jim za vše

Komentátorka Karolina Stonjeková varuje před vlnou „nových mladých komunistů“. Avšak nemyslí jimi čl…