Jako za Hitlera? Šíří se záběry z ruského „referenda“

23.09.2022 23:05

Po sociálních sítích se šíří videa z průběhu ruských „referend“, v nichž obyvatelé žijící na okupovaných částech Ukrajiny hlasují o připojení k Rusku. Podle záběrů v ruských médiích i na sociálních sítích chodí úředníci proruské správy lidem přímo do bytu s přenosnými volebními urnami a s doprovodem ozbrojených vojáků. Exposlanec KSČM Jiří Dolejš ruská referenda přirovnal k nacistickému anšlusu Rakouska. Připomíná, že tehdy „s puškou u hlavy“ Hitlerův záměr Rakušané také odsouhlasili.

Jako za Hitlera? Šíří se záběry z ruského „referenda“
Foto: Repro TV
Popisek: Putin vyhlašuje částečnou mobilizaci

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 11074 lidí
Referendum probíhá na mnoha místech podle ruského nezávislého serveru Meduza tak, že členové volebních komisí navštěvují domácnosti místních obyvatel a ti jsou tak nuceni odvolit přímo ve svých bytech.

Podle šéfa ukrajinské správy Luhanské oblasti Serhije Hajdaje jsou lidé častokrát nuceni vyplňovat „kusy papíru“ bez soukromí v kuchyních a na dvorech obytných domů a některé oblasti Rusové uzavřeli, aby se lidé nemohli účasti vyhnout.

Novinář Maksym Eristavi popsal, že jeho rodina byla donucena hlasovat pod pohrůžkou střelnou zbraní. „Přijdou k vám domů, musíte otevřeně zaškrtnout, zda chcete být anektováni Ruskem (nebo zda chcete zůstat s Ukrajinou, pokud se cítíte na sebevraždu) a ozbrojenci vás přitom sledují,“ popsal průběh hlasování.

Z mnoha videí na sociálních sítích – ale i v samotných ruských médiích – je patrné, že nejde o ojedinělé chování a členové okupační správy obcházejí domovy lidí s přenosnými urnami a za doprovodu vojáků s útočnými puškami.

Kanadský volební pozorovatel Michael MacKay podotýká, že pokud lidé zaškrtnou, že nesouhlasí s připojením k Rusku, dostane se údajně jejich jménu do zápisu.

Ruské referendum přichází po nařízení „částečné“ mobilizace, kterou přitom Putin ještě několik měsíců před jejím vyhlášením odmítal a ruské matky a ženy uklidňoval, že se není třeba obávat toho, že by mužským členům jejich rodin hrozilo, že je odvedou.

„Chtěl bych zdůraznit, že vojáci podléhající branné povinnosti se neúčastní a nebudou účastnit vojenské operace a nedojde k dodatečnému povolání záloh. Zadané úkoly řeší pouze profesionální vojáci. Jsem přesvědčen, že spolehlivě zajistí bezpečnost a mír pro obyvatele Ruska,“ prohlásil Putin ve své řeči k příležitosti Mezinárodního dne žen letos 8. března. Putinův slib však nakonec skončil jako jeho ujišťování před napadením Ukrajiny, že k žádnému útoku nedojde.

Mobilizace se navíc odehrála na pozadí propuštění obránců mariupolského metalurgického komplexu Azovstal, mezi nimiž byli i příslušníci pluku Azov, které Moskva označovala za „nacisty“ a právě prostřednictvím nich vysvětlovala často také napadení Ukrajiny coby snahu o „denacifikaci“.

I přes propagandistická prohlášení však nakonec zajatce z pluku Azov Rusko propustilo na svobodu a 215 lidí včetně velitelů pluku Azov vyměnilo za 55 zajatců a oligarchu Viktora Medvedčuka, který je pokládán za člověka blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

České Ministerstvo zahraničních věcí se k ruským referendům na okupovaných územích Ukrajiny vyjádřilo s tím, že povedou akorát k dalšímu umírání Rusů. „Putinovo vyhlášení částečné mobilizace i pseudoreferenda v okupovaných regionech eskalují imperiální agresi Ruska a vedou k dalšímu umírání i Rusů. Tvrzení, že Rusko je ohroženo, je odpornou lží. Svět vidí, že Rusko napadlo sousední demokracii, která jen brání svou svobodu,“ napsalo ministerstvo.

Bývalý poslanec KSČM Jiří Dolejš snahu Ruska pak přirovnává k nacistickému anšlusu Rakouska a připomenul, že když Hitler organizoval referendum o připojení k Německu, pro bylo „s puškou u hlavy“ 99 % Rakušanů. „Fakt vzor svátku demokracie,“ dodal exposlanec KSČM k ruskému stylu „referend“. 

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) uvádí, že výsledky referend na okupovaných územích Ukrajiny nebudou z právního hlediska platné, protože akce je v rozporu s ukrajinskými zákony i s mezinárodním právem, koná se v oblastech, kde není bezpečno, a neúčastní se jí nezávislí pozorovatelé.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …