Jako za starých časů. Do studia usedli předsedové ČSSD a ODS a Moravec nestíhal

19.04.2015 13:27

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda ODS Petr Fiala byli prvními hosty nedělních otázek Václava Moravce. Fiala Sobotku ani trochu nešetřil. Ačkoli občané současné vládě relativně hodně věří, podle předsedy ODS dělá kabinet řadu věcí špatně a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) si na místo řešení problémů jezdí po dovolených. Premiér určitou odpovědnost vlády uznal, ale přišel i s tvrdými protiútoky.

Jako za starých časů. Do studia usedli předsedové ČSSD a ODS a Moravec nestíhal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala a Bohuslav Sobotka ve studiu OVM
reklama

České vládě v tuto chvíli důvěřuje 43 procent občanů, ukázal to průzkum společnosti TNS Aisa pro Českou televizi. Děje se tak i přesto, že se aktuálně ministerstva řízená hnutím ANO – financí a pro místní rozvoj – přou o to, jak to napříště bude s  čerpáním evropských peněz. Vedou totiž spor o monitorovací systém. Sobotka si je prý vědom toho, že jde o problém, takže vyzval ministry za ANO dokonce i na sociální síti, aby na tom „zamakali“.

„Já jsem rád, že to pan premiér vidí jako problém, on je to totiž velmi vážný problém,“ konstatoval následně Fiala. Poté položil dotaz: „Já bych se chtěl zeptat, jak je na tom pan ministr Babiš s dovolenou. My jsme před třemi týdny diskutovali o jeho zákoně a on byl na dovolené. A teď je na soukromé cestě a informuje nás o tom, co si koupil na 5. Avenue v New Yorku,“ udeřil Fiala.

Sobotka se této poznámce usmíval a obratem odvětil, že Babiš není v USA na dovolené, ale na dlouho chystané cestě. A pokud jde o dnes problematický monitorovací systém evropských dotací, jde o systém, který byl připravován již za expremiéra Petra Nečase. Fiala se ale obratem důrazně ohradil. Nelíbí se mu, že se premiér stále ohání jménem expremiéra Nečase, jako by zapomínal, že jeho kabinet je u moci rok a čtvrt. „To je odpovědnost této vlády, zapomeňme na resortismus, občana přece nezajímá, jaký resort za to odpovídá, to upřímně občany ani moc nezajímá, mě také ne,“ konstatoval Fiala.

Sobotka připustil, že opoziční ODS má pravdu. „Já od počátku říkám, že je to odpovědnost vlády,“ uznal Sobotka. Ostatně i proto koalice přistoupila na kompromis s opozicí ve věci služebního zákona, aby se podařilo co nejrychleji odstartovat čerpání evropských peněz. „Vláda od své odpovědnosti utíkat nebude,“ ujišťoval premiér.

Vláda je prý špatně řízena

Petr Fiala v tu chvíli podnikl další útok. „Vy tu děláte typickou socialistickou politiku, navyšujete byrokracii, ale nejste schopni zajistit čerpání evropských peněz,“ konstatoval předseda ODS. Současná vláda přijala řadu nových úředníků na Úřadu vlády, což prodražilo fungování státu, ale pozitivní efekty se jaksi nedostavují.

O tom, jak špatně je řízena vláda i Ministerstvo financí, svědčí podle Fialy i aktuální spor o mezibankovní sazbu PRIBOR. Na údajnou manipulaci s ní upozornil náměstek Ministerstva financí Martin Pros za ČSSD, ale podle ministra Babiše bez jeho vědomí. Představitelé České národní banky nad tímto krokem jen nevěřícně kroutili hlavou. Sobotka uznal, že Pros měl informovat Babiše, ale v obecné rovině se premiér domnívá, že je dobře o některých ekonomických faktorech diskutovat.

Oba pánové se následně přeli o výběr daní v Česku. Podle Sobotky se v Česku výběr daní daří, zatímco podle Fialy nikoli. Oba to během vysílání opakovali několikrát. Sobotka v jednu chvíli Fialovi připomněl, že právě ODS Česku zařídila ekonomickou recesi v době, kdy jiné ekonomiky rostly. Fiala si to ale nenechal líbit, vytkl vládě, že rozhazuje a může si to dovolit díky určité benevolenci ministra financí Babiše. Oplátkou za to prý ČSSD podporuje biopaliva, aby Babišův Agrofert více vydělal.

„Sobotkova vláda často jde proti ekonomicky aktivním lidem, aby zvýšila sociální dávky těm, kteří si to často nezaslouží,“ vypálil Fiala. Sobotka se k Fialovi obrátil čelem a připomněl mu, že ČSSD zvedla především penze seniorům, což nelze považovat za rozhazování. Pánové v tu chvíli seděli obráceni čelem k sobě a vyčítavě na sebe ukazovali prstem.

ODS tu něco říká, ale v praxi vidíme opak, bránil se Sobotka

„Já bych tady jen připomněl, že ČSSD dva roky po sobě zvedla minimální mzdu, ODS tvrdila, že to povede k růstu nezaměstnanosti, a nezaměstnanost už dva roky po sobě klesá,“ konstatoval premiér s tím, že vláda hodlá pokračovat s každoročním navyšováním minimální mzdy, to vše po dohodě s odbory i zaměstnavateli.

ČSSD jde proti lidem, jen umožnila vládu oligarchy, zaútočil Fiala

Fiala premiérovi následně vyčetl, že sedí ve Strakově akademii a neslyší, co si živnostníci myslí o plánech vlády. Řada živnostníků se prý děsí zavedení elektronické evidence tržeb. Sobotka to ale viděl jinak. „Ten, kdo platí daně, se elektronické evidence tržeb nemusí obávat. Podpoří to slušné podnikatele, kteří nekrátí daně,“ začal zvyšovat hlas Sobotka. „Ale vy si vždycky myslíte, že všichni lidé jsou nepoctiví,“ pustil se oplátkou do Sobotky Fiala a i on přitom stále více zvyšoval hlas. „Pánové, já jsem myslel, že vaším společným cílem je navrátit důvěru veřejnosti ve standardní politické strany,“ kroutil hlavou nad touto přestřelkou moderátor Moravec. „A v preferencích roste hnutí ANO,“ dodal.

Všem tradičním zavedeným politickým stranám ubývají členové. Před kamerami mimo jiné zaznělo, že expremiér Mirek Topolánek od letošního roku již není členem ODS. Jedinému hnutí ANO počet členů roste, ale děje se tak ze zatím relativně nízké členské základny. Podle Sobotky má zprůhlednění politiky pomoct i zprůhlednění financování politických stran. V tuto chvíli je tu prý jediný problém. „Hnutí ANO nesouhlasí, aby byla zákonem stanovena hranice pro dar od jednoho dárce,“ poznamenal premiér s tím, že tato hranice by tu měla být stanovena, aby nedocházelo k oligarchizaci české politiky. „Ale byla to ČSSD, kdo umožnil účast na vládě oligarchovi Babišovi,“ vypálil Fiala. Tím debata skončila, zastavil ji totiž moderátor Moravec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Miloš Polák

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…