Jakou máte krevní skupinu? Pozor! Tito jsou v ohrožení. Nová data o koronaviru z Číny

18.03.2020 16:26

Nový typ koronaviru způsobující obávanou nemoc Covid-19 může napadat častěji a s horšími důsledky osoby s krevní skupinou A. Lidé s krevní skupinou 0 by zase proti viru mohli být odolnější, říká nová předběžná studie čínských vědců, kteří se zaměřili na analýzu pacientů, kteří nemoci podlehli v epicentru nákazy, čínském Wu-chanu.

Jakou máte krevní skupinu? Pozor! Tito jsou v ohrožení. Nová data o koronaviru z Číny
Foto: Pixabay (CC0)
Popisek: Práce v laboratoři (ilustrační foto)

Anketa

Měla by policie pokutovat občany, kteří během současných opatření např. skupinově popíjejí v parcích?

96%
4%
hlasovalo: 21778 lidí
Vědci v rámci studie prozkoumali vzorky více než dvou tisíc pacientů nakažených novým typem koronaviru (Sars-Cov-2) způsobujícím nemoc Covid-19, kteří nákaze podlehli v oblasti čínského Wu-chanu a Šenzenu, a porovnali je se vzorky zdravé populace.  

Výsledkem šetření je, že pacienti s krevní skupinou A vykazovali vyšší míru nákazy a rovněž se u nich rozvinuly v souvislosti s nemocí vážnější symptomy. Oproti tomu pacientů s krevní skupinou 0 bylo mezi oběťmi nového typu koronaviru méně. O studii, která vyšla již 11. března, informovala zahraniční média, například americký The Star ZDE nebo čínský, anglofonní South China Morning Post ZDE.

„Lidé s krevní skupinou A mohou potřebovat posílenou osobní ochranu, aby redukovali pravděpodobnost nákazy co možná nejvíce,“ uvedli výzkumníci vedení lékařem Wang Xinghuanem z centra „Evidence-Based and Translational Medicine“ při nemocnici Zhongnan Wuhanské univerzity. Podle Wanga pacienti s krevní skupinou A mohou potřebovat intenzivnější dohled a agresivnější léčbu. 

Z 206 pacientů, kteří kvůli novému koronaviru zemřeli v čínském Wu-chanu, jich mělo krevní skupinu A celkem 85, což bylo o 64 procent více než 52 zesnulých pacientů s krevní skupinou 0. „Podobný vzorec existoval rovněž napříč odlišným věkem a pohlavím,“ informoval americký web The Star. Podle Wanga by bylo užitečné zavést rozlišování krevních skupin pacientů a rovněž lékařského personálu coby rutinní součást pokusu zvládnout onemocnění novým koronavirem.

Výzkumníci z řad vědců a lékařů napříč Čínou včetně Pekingu, Wu-chanu, Šanghaje a Šenzenu přiznali, že výsledky studie jsou pouze předběžné. Na druhé straně ovšem apelovali na vlády a zdravotnická zařízení, aby při návrhu zdravotnických opatření a léčby pacientů s novým typem koronaviru brali krevní skupiny v úvahu.

Její relevanci snižuje to, že dosud neprošla recenzním řízením. Reprezentativní vzorek pacientů, celkem 2 000 případů, sice není malý, v současnosti je ovšem novým typem koronaviru nakaženo po celém světě na 180 tisíc lidí.

Podle Gao Yingdaie, výzkumníka státní laboratoře experimentální hematologie v čínském Tianjinu, který nebyl do zpracování studie zapojen, by vyšší relevance a spolehlivosti studie mohlo být dosaženo skrze navýšení zkoumaného vzorku.

Dalším problémem předběžné studie je, že fenomén vazby mezi krevní skupinou a závažným průběhem nemoci nevysvětluje na příkladu odlišného vztahu mezi virem a odlišnými typy krevních buněk, uvedl Gao.

„Může to pomoci zdravotnickým profesionálům, ale běžní občané by tuto statistiku neměli brát příliš vážně. Pokud máte krevní skupinu A, není důvod k panice. Neznamená to, že se stoprocentně nakazíte,“ říká Gao. „A pokud jste krevní skupina 0, neznamená to, že jste absolutně v bezpečí. Pořád si musíte mýt ruce a následovat instrukce úřadů,“ dodává.  

Krevní typy jsou definovány na základě tzv. antigenu: materiálu, který se nachází na povrchu buňky a který je schopen spustit odezvu imunitního systému. Rakouský bilog Karl Landsteiner objevil hlavní krevní skupiny již v roce 1901, píše The Star, a pojmenoval je jako skupiny A, B, AB a 0. Tento objev mimo jiné umožnil bezpečné krevní transfuze.

Typy krevních skupin se ve světových populacích různí. Ve Spojených státech má krevní skupinu 0 celkem 44 procent populace, 41 procent populace má krevní skupinu A. V čínském Wu-chanu, kde nákaza novým typem koronaviru, propukla, má krevní skupinu 0 32 procent populace a krevní skupinu A 34 procent lidí. Wu-chan má populaci zhruba 11 milionů. Mezi pacienty trpící nemocí Covid-19 ve Wu-chanu mělo krevní skupiu 0 38 procent nemocných a krevní skupinu A jen 25 procent.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jok

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…