Jakub Janda: Je to jasné. Britové předložili spojencům tolik důkazů jako nikdy

29.03.2018 13:50

Server deníku Financial Times přináší nové informace k otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala. Británie prý sáhla k velmi ojedinělému kroku, kterým se snaží své spojence přesvědčit, že za útokem na bývalého ruského zpravodajce Sergeje Skripala je Rusko. Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty britský krok přivítal.

Jakub Janda: Je to jasné. Britové předložili spojencům tolik důkazů jako nikdy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Velká Británie se odhodlala k důležitému kroku. Informace o útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala sdílí se spojenci. Britská premiérka Theresa Mayová má za to, že v útoku na svého bývalého agenta má prsty Rusko. Ruský ministr zahraničí sice stále dokola opakuje, že to není pravda, ale zdá se, že svět věří spíše Mayové než Lavrovovi. Ke společné akci Západu, v jejímž rámci bylo vyhoštěno na 140 ruských diploamtů, údajných špionů, se připojila i Austrálie či Moldávie. Stranou naopak zůstalo stát Rakousko nebo Slovensko.

Britové poskytli svým partnerům i citlivé zpravodajské informace, včetně podrobné vědecké analýzy, které mají podporovat tvrzení, že za útokem na Skripala v Salisbury opravdu stojí Rusové. Rusko údajně financuje státní program, který cílí na zrádce vlasti. Serveru Financial Times to prozradil britský zpravodajec, který si nepřál být jmenován, „Našim spojencům jsme zpřístupnili nebývale citlivé dokumenty, abychom je přesvědčili, že neexistuje žádná jiná alternativa než ta, že za útokem stojí ruský stát,“ zaznělo z Británie.

Jakub Janda na sociální síti Facebook britský krok ocenil. „Obvykle se i mezi spojenci sdílí jen jeho části nebo závěry(míněno Vyhodnocení zpravodajských informací, pozn. red.), nikoliv kompletní data (například záběry ruských zpravodajců, záznamy jejich komunikace). Spojencům také ukázali vysoce utajované informace popisující ruské užití toho bojového plynu a také detaily o ruském utajovaném programu pro vraždy v zahraničí,“ napsal Janda.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…