Jakub Janda: Zloději a vlastizrádci, to je krajní pravice

19.05.2019 21:06

Ředitel lobbistického spolku Evropské hodnoty Jakub Janda se na svém facebookovém profilu rozepsal o situaci v Rakousku, kdy vyšla sedmihodinová nahrávka z července 2017, kdy předseda rakouské FPÖ domlouvá a slibuje státní zakázky za ruskou finanční podporu pro svou stranu. Následně došlo k rozpadu vlády a dojde k předčasným volbám. Janda ve svém komentáři mimo jiné uvedl, že Rakousko slouží Rusku a dlouhodobě mu fakticky pomáhá, aby proti nám mohlo vést nepřátelské zpravodajské aktivity.

Jakub Janda: Zloději a vlastizrádci, to je krajní pravice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

„Včera vyšla veřejně sedmihodinová nahrávka z července 2017, kdy předseda rakouské FPO domlouvá a slibuje státní zakázky za ruskou finanční podporu pro svou stranu. Dnes je Heinz-Christian Strache rakouským vicekancléřem a jeho politická strana je jedním z nejservilnějších trojských koňů Ruska v Evropě, dokonce mají s Putinovou stranou podepsanou dohodu o spolupráci,“ napsal ještě před návštěvou kancléře Kurze u prezidenta Van der Bellena Janda. 

„Strache a jeho pravá ruka Johann Gudenus (dnes předseda poslaneckého klubu FPO) vyjednávali s nastrčenou figurantkou, kterou považovali za neteř ruského oligarchy. Chtěli peníze na kampaň a například na ovládnutí médií (v ‚Orbánově stylu‘), za to nabízeli zmanipulování vládních kontraktů. Stracheho pravá ruka – Johann Gudenus – studoval v Moskvě a například rád jezdí na výlety do Čečenska za brutálním diktátorem Kadyrovem, což je Putinův muž na špinavou práci,“ zmínil Janda s tím, že zveřejnění nahrávky spustilo obrovský skandál v rakouské politice. Je podle něj vidět, že nejvyšší vedení nynější vládní strany samo sebe nabízelo k prodání ruské straně. ‚Ta prostředníky tvářící se jako oligarchové užívá vždycky, stačí sledovat detaily vyšetřování ruského zasahování do amerických voleb v roce 2016,“ dodal.

„Rakousko bohužel dlouhodobě slouží jako ruský trojský kůň. Z Vídně je operována řada ruských zpravodajských operací i proti nám, což Rakousku nevadí. Prostě hostí nepřátelské aktivity proti nám, podobně jako to my děláme s přebujelou ruskou ambasádou, která pracuje výrazně proti Německu. Ve zpravodajské oblasti to funguje tak, že málokdy se velké operace proti danému státu řídí z jeho území, tedy například z Prahy proti českým politikům. Řada ruských menších operací se řídí z ruského konzulátu v Brně, který se úzce koordinuje s regionálními velitelstvími ruských zpravodajců v Budapešti a ve Vídni,“ zmínil Janda.

„Místní kontrarozvědka totiž docela jednoduše zmapuje ruské zpravodajce skrývající se pod diplomatickou imunitou na svém území, ale mnohem těžší to má například při mapování ruských zpravodajců fungujících z Vídně nebo Budapešti proti nám. Zvlášť v okamžiku, kdy důvěra v maďarské a rakouské zpravodajské služby (se kterými by se šlo skvěle koordinovat v boji proti společné hrozbě) je v tématu Ruska velmi nízká, jelikož jejich vlády se k Rusku různě klaní. Například Stracheho politická strana fakticky vykostila poslední kariérní profesionály z rakouských bezpečnostních institucí na téma ruské hrozby (proč asi, že),“ dodal.

Závěrem pak poznamenal, že Rakousko je krásná země a v mnoha ohledech dobrý soused, ale bohužel slouží Rusku a dlouhodobě mu fakticky pomáhá, aby proti nám mohlo vést nepřátelské zpravodajské aktivity. „Je třeba to začít říkat nahlas,“ uzavřel Janda svůj sobotní status.

Večer pak shrnul situaci po rezignaci rakouského vicekancléře. „Bylo zveřejněno video, jak nabízí státní zakázky ruským oligarchům výměnou za ruské peníze na svou kampaň. Během jednoho dne po zveřejnění se rozpadla rakouská vláda a budou předčasné volby. Na této krajné pravici mě baví, jak jsou to často prostě jenom zloději a vlastizrádci. Na evropské krajní pravici totiž málokdy najdete politiky, kteří dnešní ruské diktatuře neslouží. Můžeš mít rozdílný politický názor, ale pokud sloužíš nepříteli, tak nejsi vlastenec, ale zrádce své země,“ podotkl.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

10:56 Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

Ekolog a biolog Petr Blahut se domnívá, že naše společnost dramaticky ničí Zemi. Jako příklad správn…