Jakub Janda poslancům: Selhali jste! Máte nás bránit proti Rusku. A na rozdíl od našich vojáků a zpravodajců ani nenasazujete životy

31.05.2018 19:46

Poslanci se dnes k debatě o údajné výrobě a testování jedu novičok v Česku a k souvisejícím výrokům prezidenta Miloše Zemana nedostali. Sněmovna nebyla schopna hlasovat. Jednání bylo přerušeno „na neurčito“. Kromě několika opozičních poslanců to rozlítilo i například Jakuba Jandu, ředitele think-tanku Evropské hodnoty. Podle něj neuskutečněná diskuse jen naznačuje, že se zákonodárci „nechtějí kolaboraci s nepřátelským režimem bránit“.

Jakub Janda poslancům: Selhali jste! Máte nás bránit proti Rusku. A na rozdíl od našich vojáků a zpravodajců ani nenasazujete životy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

„Děkuji většině poslanců Parlamentu ČR, že jsou takoví zbabělci, že se ani nechtějí bavit o tom, zdali a jak klíčová ústavní instituce našeho státu pracuje pro Ruskou federaci,“ píše na Facebooku Jakub Janda. Poslanci se k debatě dnes nedostali z důvodu nedostatečného počtu přihlášených poslanců. Do elektronického hlasovacího systému byly ráno přihlášeny přibližně  čtyři desítky poslanců, jejich počet kolísal. Poslanci se v případě, že začal růst jejich počet, odhlašovali. Je pravděpodobné, že odpůrci debaty o novičoku nebyli do systému přihlášeni záměrně, aby se nemohla uskutečnit. K tomu, aby byla Sněmovna schopná usnášení, musí být do systému přihlášeno nejméně 67 poslanců.

Podle Jandy takovéto jednání ukazuje, že poslanci nechtějí této kolaboraci s nepřátelským režimem bránit. „Kdo jiný než Vy, zvolení zástupci lidu, kteří máte za úkol kontrolovat výkonnou moc? Kdo jiný a kde jinde než v našem Parlamentu chceme jako svobodný národ takhle závažné věci řešit?“ ptá se na Facebooku Janda a dodává, že právě poslanci jsou těmi, kteří mají ústavní instituce České republiky bránit proti ruské infiltraci. Připomíná tak zároveň, že na rozdíl od vojáků nebo zpravodajců při tom zákonodárci nemusejí nasazovat život. „V tomto jste nyní naprosto selhali, vážená většino poslanců a poslankyň,“ uzavírá Janda a vzdává díky těm, kteří debatu chtěli iniciovat.

Způsob jednání vyburcoval i některé opoziční poslance. Například místopředsedu klubu ODS Marka Bendu. Ten pokládá za legitimní, že existují poslanci, kteří přijdou do práce a do elektronického systému se nepřihlásí. „Postup předsedajícího, který po šesti minutách přeruší schůzi, aniž se pokusí svolat jednání o dalším postupu, už za úplně legitimní nepočítám,“ řekl. Mimo jiné pak také došlo na slovní přestřelku mezi poslancem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a předsedajícím schůze Vojtěchem Filipem (KSČM). Oba muži se do sebe pustili kvůli tomu, jak správně pokračovat a jaké návrhy by měly padnout. Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek pak pro změnu mimo jiné prohlásil, že Zemanovy výroky byly vzkazem do Kremlu, jak za něj bojuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…