Jakub Janda se rozvášnil v Bakalově médiu. Jde o Kmoníčka a ambasádu v USA

15. 12. 2015 15:22

Rozhodnutí Sobotkovy vlády navrhnout na post velvyslance ČR v USA Hynka Kmoníčka, nynějšího ředitele zahraničního odboru kanceláře prezidenta, ostře kritizoval zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda. Tvrdí, že jmenování Kmoníčka velvyslancem v USA je proti bezpečnostním zájmům České republiky. Jandův text vyšel na webové stránce časopisu Respekt.

Jakub Janda se rozvášnil v Bakalově médiu. Jde o Kmoníčka a ambasádu v USA
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty

Janda nejprve zkritizoval prezidenta. Tvrdí, že Miloš Zeman hájí zájmy Kremlu v České republice – tedy uvnitř NATO a EU. „Kromě odmítání možnosti Ukrajiny vybrat si vlastní budoucnost opakovaně zapíral přítomnost organizovaných ruských vojenských sil na ukrajinském území. Jako hlava aliančního státu veřejně deklaroval, že v otázce ruské agrese na Ukrajině věří ruskému ministru zahraničí, i když alianční i české rozvědky Lavrovovy lži vyvracely. Pro čínskou státní televizi Zeman zopakoval mnohokrát vyvrácenou nepravdu přesně podle trendu, který v té době razila kremelská dezinformační kampaň,“ vyčítá Janda Zemanovi.

  • Celý text je ZDE

Vadí mu také to, že český prezident se dlouhodobě chová tak, že ho ruské státní, a tedy Kremlem řízené kanály vykreslují jako Putinova spojence a hrdinného bojovníka proti USA a Západu.

Důsledkem prý je, že český prezident je mezi našimi atlantickými spojenci vnímán jako Putinův kůň a je fakticky izolován. „A co za poslední téměř tři roky dělal Hynek Kmoníček, který je v jeho týmu hlavní osobou zodpovědnou za zahraniční politiku? Byl a je spoluarchitektem zmíněných kroků směřujících proti bezpečnostním zájmům tohoto státu. Argument „pouze plnil příkazy“ neobstojí; nikdo ho nenutil, sám si vybral roli Zemanovy tváře, mluvčího a poradce,“ píše Janda.

Vztah s USA bude v dalších letech pro ČR životně důležitý

Dodává k tomu, že hlavní problém Kmoníčkova jmenování není v tom, že by ohrozilo stát. „Diplomatova erudice či rétorické schopnosti nejsou nikým zpochybňovány, jenže kvalitních diplomatů má Česko desítky. Jádro problému spočívá v tom, že pro Českou republiku bude vztah s USA v dalších letech životně důležitý. Vzhledem k neutichající agresivitě ruského režimu a slábnoucímu americkému zájmu o řešení evropských problémů jde o stát, který je podle Sobotkovou vládou schválené Koncepce zahraniční politiky ‚hlavním garantem euroatlantické bezpečnosti‘,“ píše Janda.

Dodává, že Zemanovo jednání už nás ani naše spojence nepřekvapí. Záhadou ale zůstává, proč se současný, deklarovaně proatlantický kabinet podvolil a umožnil Zemanovi umístit dalšího člověka na klíčový diplomatický post. „Proč posíláme našemu nejbližšímu spojenci na několik těžkých budoucích let coby nejvyššího reprezentanta českých zájmů člověka, který strávil téměř tři roky budováním trojského koně uvnitř Aliance?“ ptá se závěrem Jakub Janda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

21:31 Proč Zeman otevírá po návštěvě nemocnice debatu o svém nástupci? Komentátor Pečinka přichází s tímto tvrzením

Hostem v pořadu Štrunc! žurnalisty Pavla Štrunce na serveru Info.cz byl komentátor týdeníku Reflex B…