Jakub Janda se znovu ozývá: Rusko slavilo úspěchy, ale ještě není konec

21.12.2016 21:05

Analytik Evropských hodnot Jakub Janda sepsal další úvahu na téma ruské dezinformační kampaně a manipulativních snah, kterými chce ovlivnit politický vývoj ve střední a západní Evropě. Podle Jandy naštěstí tento boj ještě není ztracen, ale čas se krátí.

Jakub Janda se znovu ozývá: Rusko slavilo úspěchy, ale ještě není konec
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ve vzpomínkovém komplexu Vítězství na Pokloné hoře v Moskvě
reklama

„V posledních několika letech ruské tajné služby infiltrovaly nizozemské ministerstvo zahraničí, český generální štáb, polské ministerstvo obrany a portugalské tajné služby. Moskva využila své kybernetické zbraně k útoku na německý Bundestag a zmanipulovala prezidentskou kampaň v USA,“ píše Jakub Janda v textu uveřejněném na serveru Atlantic Council.com.

Kromě toho Rusko podporuje ty politiky, kteří vystupují v zájmu Kremlu. Příkladem za všechny může být podle Jandy nejhlasitější stoupenec Brexitu Nigel Farage, který dostával prostor v ruských médiích. Prozatím ale ještě Rusko tak úplně nezvítězilo. Evropskou unii čekají volby v Německu, ve Francii a v Nizozemsku. Jejich výsledky mohou významně ovlivnit osud EU. „Situace není beznadějná, ale... Čas se krátí, varuje Janda

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Co bychom tedy měli dělat? Proti kremelským operacím je prý třeba bojovat jako s mafií ve Spojených státech v minulém století. V první řadě by měly být ustaveny speciální týmy v boji s ruskou vícerozměrnou hrozbou. Zastřešujícím ministerstvem těchto týmů by mělo být ministerstvo vnitra, protože Rusko využívá domácích problémů v jednotlivých státech, na které si může posvítit právě to či ono ministerstvo vnitra.

Tyto týmy by následně měly monitorovat dezinformační zprávy, upozorňovat na ně a sledovat trendy na dezinformační scéně. Janda v této souvislosti zdůraznil, že v České republice už tým na boj s dezinformacemi vzniká.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

21:30 Milan Kubek: Roušky i v létě, nezdivočet jako vloni! Očkovaní po první dávce zatím nejsou bezpečné osoby

„Negativní roli v loňském roce sehrály krajské volby, kdy vláda nechtěla přijímat nepříjemná rozhodn…