Jakub Železný k Zemanovi, velmi tvrdě. Přidal k tomu i PL. Jenže udělal chybu

10.03.2021 19:16

Moderátor veřejnoprávní České televize Jakub Železný se dnes na svém twitteru vyjádřil k rozhovoru prezidenta Miloše Zemana pro ParlamentníListy.cz, kde mimo jiné hlava státu vyzvala k odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného, ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a šéfky SÚKL Ireny Storové. Železný napsal o tom, že Parlamentní listy jsou dezinformační, Ministerstvo vnitra toto však neuvádí. Následně se Železný dočkal studené sprchy.

Jakub Železný k Zemanovi, velmi tvrdě. Přidal k tomu i PL. Jenže udělal chybu
Foto: reproČT
Popisek: Jakub Železný - moderátor Události, komentáře

„Prezident republiky má právo říci svobodně názor! Fakta: dnes jej řekl na webu ‚Parlamentní listy‘, jenž přes svůj název nemá nic společného s žádnou parlamentní komorou (Senát, Poslanecká sněmovna) a podle mnoha zdrojů jej stát (Ministerstvo vnitra, BIS) považuje za dezinformační. Tolik fakta,“ uvedl Železný.

Prezident republiky má právo říci svobodně názor! Fakta: dnes jej řekl na webu “Parlamentní listy”, jenž přes svůj název nemá nic společného s žádnou parlamentní komorou (@SenatCZ, @snemovna) a dle mnoha zdrojů jej stát (@vnitro, @biscz) považuje za dezinformační. Tolik fakta. J.

— Jakub Železný ???? (@JakubZelezny) March 10, 2021

„Dezinformační je Česká televize a její cenzoři. Ano, ta ČT, kterou si všichni povinně platíme,“ zpražil Železného v komentářích jeden z uživatelů. A připomněl, jak „Česká televize měla zcenzurovat projev prezidenta Miloše Zemana v pasáži o uhlobaronovi Zdeňku Bakalovi a podnikateli Viktorovi Koženém. Šlo o Zemanova slova z konference o 25 letech svobodného podnikání v roce 2014.

„Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny, tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další,“ zaznělo na konferenci. V Událostech ČT ten samý den však podle přiloženého videa nezazní právě jméno Zdeňka Bakaly.

Dezinformační je Česká televize a její cenzoři. Ano ta ČT, kterou si všichnu povinně platíme. https://t.co/VW4JSEfBwL

— Jiří Kropáček (@kropacek_jiri) March 10, 2021

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 39288 lidí
Téma takzvaných dezinformačních webů se otevírá dlouhodobě, v minulosti  šlo například o prezidentské kandidáty Horáčka či Drahoše, nebo o komentáře či zpravodajské materiály. Velmi často se v těchto článcích objevují také ParlamentníListy.cz.

Před třemi lety se tak server obrátil s dotazem na resort vnitra. Ten se pravidelně objevuje v souvislosti s takzvanými dezinformačními weby jako „nástroj“, který má údajně vytvářet jejich seznamy a analyzovat jejich činnost. Tak to však není. Jak ParlamentnímListům.cz tehdy sdělila Hana Malá z odboru PR: „Ministerstvo vnitra neposuzuje konkrétní weby, ale konkrétní informace. Žádné seznamy tedy resort vnitra nevytváří,“ řekla naší redakci.

„Mezi nejvlivnější weby, na kterých se objevují dezinformace, patří AC24, dalšími členy této rodiny jsou Svět kolem nás, Lajkit, Vědomosti či Parlamentní listy a jejich subportály,“ řekl vysoce postavený zdroj z Ministerstva vnitra internetovému serveru Aktuálně.cz. Tutéž informaci vydaly i Hospodářské noviny.

„Je až s podivem, že jsou jmenovány jakési subdomény, když pod ParlamentnímiListy.cz je jedna jediná, a to názorový server Jiřího Paroubka Vaše Věc. Když bude chtít někdo takzvaně analyzovat, měl by mít fakta,“ uvedl ředitel ParlamentníchListů.cz Jan Holoubek. „Weby jako Lajkit nebo Vědomosti podle mého dosahují jednotek tisíc denní návštěvnosti, nevím, co se na nich píše, my máme kolem 300 tisíc návštěv denně, takže je jasné, že všechny tyto útoky směřují proti nám. Neumím si představit, jak jakési Vědomosti ovlivňují či ovlivnily volby, nikdy jsem o nich neslyšel. Ale vzhledem k tomu, jak často se o nás zajímají od USA přes Francii, Německo až po Austrálii, je vidět, že to děláme dobře,“ uzavřel. 

Co se týká výše zmíněných subdomén, ty byly v minulosti součástí názorové platformy ParlamentníchListů.cz a na jejich obsah neměly žádný vliv. Po výše zmíněných spekulacích byly všechny tyto subdomény zrušeny.

„Dále se jako odůvodnění našeho zařazení na tyto seznamy objevuje argumentace Výroční bezpečnostní zprávou BIS. Ale ani v té není o serveru ParlamentníListy.cz zmínka – přesvědčte se sami zde. Když už mluvíme o BIS a sepisovatelích podobných seznamů, tak například Ondřej Kundra byl (to je již velmi závažné) již v roce 2012 označen Bezpečnostní informační službou společně s dalším reportérem Respektu Spurným jako dezinformátor. Zdroj: oficiální web BIS. Mezi další ‚důvěryhodné‘ zdroje těchto seznamů patří rádoby dokument FSS MU (prezentovaný Jandou zastupujícím neziskovku Evropské hodnoty). K jeho studii se vyjádřili autoři působící na Fakultě sociálních věd UK, Ústavu mezinárodních vztahů, Metropolitní univerzitě Praha a v Asociaci pro mezinárodní otázky (Jan Daniel, Ondřej Ditrych, Jan Ludvík, Dagmar Rychnovská, Michal Smetana, Benjamin Tallis, Tomáš Weiss a Jakub Záhora). Ti došli k názoru, že Evropské hodnoty, zastoupené Jakubem Jandou, zcela postrádají základní orientaci v dané problematice a jejich ideologické výklady, vydávající se za odborné výsledky, jsou nebezpečné. (Komentář další studie ZDE a  – http://iir.cz/article/jak-se-dela-hrozba – a ještě ZDE.) Jaká je běžná praxe think-tanků (nejen Evropských hodnot) v manipulaci s názory veřejnosti, také zcela jasně a otevřeně popisuje místopředseda Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek v tomto rozhovoru,“ uvádí technický a produktový ředitel OUR MEDIA a. s. Jiří Čermák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondrův „majstrštyk“ na hokeji. „Na vlajku se čárat nesmí.“ Naštval všechny

10:30 Vondrův „majstrštyk“ na hokeji. „Na vlajku se čárat nesmí.“ Naštval všechny

Zdá se, že Alexandr Vondra, lídr koalice SPOLU pro nadcházející Evropské volby, šlápl, obrazně řečen…