Jan Hrušínský: Zeman jednal s komunistickou firmou Huawei. Poškodil nás tím!

30. 4. 2019 14:44

Šestice senátorů z Klubu pro liberální demokracii – Senátor 21 už má hotovou ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Oznámili to dnes ČTK. Ředitel Divadla na Jezerce Jan Hrušínský je spokojen. „Prezident dlouhodobě svévolně poškozuje zájmy vlastní země a jejích spojenců,“ zdůraznil.

Jan Hrušínský: Zeman jednal s komunistickou firmou Huawei. Poškodil nás tím!
Foto: Repro Youtube
Popisek: Herec a principál Divadla na Jezerce Jan Hrušínský
reklama

Žaloba popisuje sedm Zemanových skutků, které jsou podle tvůrců žaloby hrubým porušením Ústavy. Pro projednání žaloby Senátem potřebují získat dalších 21 senátorů. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček přirovnal připravenou žalobu k propagandistickým materiálům, které po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 šířili okupanti.

„Cílem žaloby není sesadit současného prezidenta. Jejím cílem je stanovit mantinely pro výkon prezidentského mandátu,“ uvedl předseda klubu a hnutí Senátor 21 Václav Láska. „Když neučiníme nic v reakci na chování současného prezidenta, pak vlastně přiznáváme, že způsob výkonu mandátu tak, jak jej zastává Miloš Zeman, je legitimní a zcela v pořádku. I do budoucna tím prezidentskou funkci můžeme zcela degradovat a postavit ji mimo ústavní pořádky tak, jak je známe,“ dodal.

„Má to stejnou úroveň jako publikace ‚K událostem v Československu‘ z roku 1968, kterou vydala sovětská okupační moc,“ napsal ČTK Ovčáček v reakci na žalobu. Publikaci o 160 stránkách šířili v roce 1968 představitelé Sovětského svazu jako součást propagační kampaně, která měla přesvědčit o nutnosti vojenské intervence. Dokument obsahoval mnoho lží, polopravd a prohlášení vytržených z kontextu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pokud se s žalobou horní komora ztotožní, pro její podání bude třeba souhlasu ústavní většiny nejméně 120 poslanců. S ohledem na současné složení dolní komory není příliš pravděpodobné, že by žaloba doputovala až k Ústavnímu soudu. Ve Sněmovně má na rozdíl od Senátu většinu vládní ANO a ČSSD s podporou KSČM.

Ani v Senátu není jisté, že se pro žalobu najde potřebná většina. Občanští demokraté nevidí šanci na úspěch, podle místopředsedy horní komory Jiřího Oberfalzera (ODS) nemají Zemanovy činy podstatu narušení demokratického řádu v ČR. Senátoři z klubu Starostů, který je nejpočetnější frakcí v Senátu, chtějí nejprve znát stanovisko právníků a ústavních znalců, zda by žaloba byla opodstatněná. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Kluby ODS a Starostů mají dohromady 37 členů, k přijetí návrhu žaloby by tak byly třeba hlasy alespoň části z nich.

Impulzem k vypracování žaloby byly zásahy prezidenta a zaměstnanců Hradu do justice. Kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta. Uvedl, že na kontaktech nevidí nic špatného. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa uvedl, že mu Zeman doporučoval korigovat jednání správních soudců a naznačil jmenování do čela Ústavního soudu.

Žalobou pro hrubé porušení Ústavy pohrozili senátoři Zemanovi už předloni, a to kvůli jeho váhání s odvoláním Andreje Babiše (ANO) z funkce ministra financí v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Jan Hrušínský by prý podepsal vše, co je v ústavní žalobě obsaženo. Zeman podle jeho názoru vytrvale poškozuje zájmy své vlasti. Naposledy prý svou zemi poškodil při návštěvě Číny.

„Prezident dlouhodobě svévolně poškozuje zájmy vlastní země a jejích spojenců. Podle mého názoru k takovému poškozování došlo i nyní při návštěvě v Číně, kde bez jakéhokoli mandátu jednal s komunistickou firmou Huawei, před níž varují tajné služby mnoha spojeneckých zemí včetně ČR. K jednání ve jménu ČR prezident přizval neprověřeného pana Mynáře a soukromou osobu s vazbami na Rusko, pana Nejedlého. Jako občan ČR bych chtěl Václavu Láskovi a senátorskému klubu Senátor 21 poděkovat a jejich snahu podpořit,“ zdůraznil ředitel Divadla Na Jezerce.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Historky z Ria. Všichni divní típkové z Prahy. Zasvěcené pojednání o restauraci, kvůli které Prymula musel vrátit ministerstvo

15:30 Historky z Ria. Všichni divní típkové z Prahy. Zasvěcené pojednání o restauraci, kvůli které Prymula musel vrátit ministerstvo

Komentátor Bohumil Pečinka v dnešním vydání magazínu Reflex hovořil o restauraci Rio’s, místu, kde b…