Jan Hrušínský má zlost: Vláda podporuje jen bohaté! A o co jde? Zaorálek rozdělil peníze. Ale asi špatně...

10.04.2020 13:29

Jan Hrušínský, který na sebe upozornil začátkem minulého měsíce, když napsal, že vládní nařízení slouží k likvidaci jeho divadla, opět nešetřil ostřejšími slovy. Včera ministr kultury rozhodl o podpoře kulturních zařízení, tedy i divadel. Podmínky se však majitelům pražských divadel nelíbily a vyzvali Lubomíra Zaorálka k rezignaci. „Česká kultura existuje celá léta i bez Ministerstva kultury. Pan Zaorálek bohužel přehlíží fakt, že už třicet let nežijeme v socialistickém zřízení a součástí kultury jsou – stejně jako všude v civilizovaném světě – soukromé subjekty, které například v euroatlantickém prostoru tvoří základ kvality tamního života,“ reagoval Hrušínský na serveru iDNES. Stovky milionů si prý rozdělí ti samí, co si již za dvacet let rozdělili miliardy…

Jan Hrušínský má zlost: Vláda podporuje jen bohaté! A o co jde? Zaorálek rozdělil peníze. Ale asi špatně...
Foto: Koláž PL
Popisek: Příznivec eura, herec a principál Jan Hrušínský

Principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský na sebe upozornil, když majitelé soukromých pražských divadel vyzvali k rezignaci ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Hrušínskému, který vládní nařízení pokládal za likvidaci svého divadla, jak napsal na Facebook (později status smazal), se nelíbila právě tato reakce majitelů soukromých divadel v Praze. Napsal o tom iDNES.

Obory, které zasáhla vládní opatření, už počítají ve velkém ekonomické ztráty, patří mezi ně i lidé, kteří vytvářejí kulturní život. Ministr kultury Lubomír Zaorálek hovořil o tom, kdo na pomoc státu dosáhne. Ministr Zaorálek je velmi rád, že většina opatření, která byla doposud přijata, se dají využít i v oblasti kultury. „Jsem rád, že nám ministerstva financí a sociálních věcí vycházela vstříc a myslela na kulturu, jak jsem apeloval. Když se dělala OSVČ, mysleli i na svobodná povolání,“ řekl spokojeně ministr kultury.

Více o pomoci kultuře ZDE

Anketa

Václav Klaus ml. navrhl, abychom EU hned vypověděli Lisabonskou smlouvu. Souhlasíte?

98%
2%
hlasovalo: 25882 lidí

Tato pomoc však není dostačující, jelikož kultura je specifický segment, kterému tato běžná opatření nemusí pomoct právě proto, že jde o neziskovou oblast. „Kultura žije z dotací, z grantů a sponzoringu. Nemůže ani využívat půjček,“ poukázal na to, že má sice příjmy a výnosy, ale nepracuje na zisk. Zaorálek je proto velmi rád, že vláda dnes pro kulturu schválila tzv. záchranný balík – podpoří kulturu zasaženou koronavirem 1,07 miliardy korun. „Dostali jsme prostředky, abychom se mohli dostat i k nezávislým divadlům, těm, která nejsou příspěvkovými organizacemi,“ doplnil šéf kultury.

Pro nezávislé umění půjde 440 milionů, kultura v regionech dostane 300 milionů. Příspěvkové organizace v resortu, kam mezi 29 institucí patří třeba Národní divadlo, Národní muzeum či Národní památkový ústav, dostanou z balíčku zatím 300 milionů korun. Dalších 30 milionů korun by mělo jít na zřízení programu na podporu zpřístupňování kultury prostřednictvím digitálních médií.

Nic však dle majitele pražského Divadla Broadway Oldřicha Lichtenberga nemá jít tomu, kdo do této doby nepobíral dotace. Právě proto sepsal výzvu spolu s dalšími majiteli pražských soukromých divadel. „Zničíte mnoho divadel, festivalů, uměleckých agentur, pořadatelů, producentů, a hlavně desítky tisíc herců, zpěváků a všech dalších profesí, které jsou na tyto subjekty navázány,“ zní část výzvy. „Vy jen nebývalým způsobem doslova rozhazujete veřejné prostředky mezi již beztak nabobtnalé instituce a mezi své projekční oblíbence. Proto, prosím, okamžitě odstupte, ať se někdo může pokusit napravit škody, které jste napáchal,“ sepsal Lichtenberg.

Celý článek ZDE

Poté se vyjádřil principál Jan Hrušínský: „Pečlivě jsem si přečetl podmínky balíčku na záchranu kultury a nevím, mám-li se smát, nebo brečet. Z dokumentu vyplývá, že vláda, a především sociální demokracie, která spravuje Ministerstvo kultury, podporuje pouze bohaté.“

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 34281 lidí

„Divadla Na Jezerce se týkají jen poslední dva řádky, kde se dozvídám, že si mohu vzít půjčku v bance nebo že mi stát laskavě umožní zaplatit nájem za budovu, v níž divadlo sídlí, o něco později. Skutečnost, že budu mezitím veden jako dlužník a do konce roku budu muset vzniklý dluh v řádech statisíců korun zaplatit, za pomoc kultuře nepovažuji,“ pokračoval Hrušínský.

To však od Hrušínského nebylo vše. „Za sedmnáct let Divadlo Na Jezerce ani jednou nezískalo grant Ministerstva kultury a pan ministr Zaorálek, pokud vím, v Divadle Na Jezerce nikdy nebyl, a netuší tedy, o jaké divadlo jde,“ uvedl dále. „Stovky milionů z uvedeného programu si rozdělí okruh stejných lidí, kteří si za posledních dvacet let rozdělili miliardy korun, a skončí na účtech stejných divadel, která se svěřenými prostředky hospodaří tak, že, jak dále vyplývá z dokumentu, nebyla schopna ani s těmito stovkami milionů dotací vytvořit rezervu pro případ podobné katastrofy, jako je řádění čínského viru v naší zemi,“ nebál se uvést. Následovalo však další ostřejší vyjádření. „Česká kultura existuje celá léta i bez Ministerstva kultury. Pan Zaorálek bohužel přehlíží fakt, že už třicet let nežijeme v socialistickém zřízení a součástí kultury jsou – stejně jako všude v civilizovaném světě – soukromé subjekty, které například v euroatlantickém prostoru tvoří základ kvality tamního života,“ dodal Hrušínský.

Na výzvu Oldřicha Lichtenberga a dalších signatářů Lubomír Zaorálek zareagoval na Facebooku. „Nepřekvapuje mě, že nejvíce křičí ti, kteří mají z kultury byznys, a útočí na odborné komise, že nejsou schopny ocenit jejich umělecké kvality. Nikdy jsem neřekl, že nechci pomoci těm, kteří v kultuře podnikají, provozují muzikálová divadla, hudební kluby nebo třeba rockové festivaly,“ napsal. Prý však je třeba v první vlně pomoct neziskovým subjektům, které nemohou generovat zisk a nemají tak žádné finanční rezervy. „Tvrzení pana Lichtenberga, že pomáhám nějakým svým oblíbencům, je nesmyslné a nepravdivé. Balíček pomůže stovkám kulturních subjektů jak v Praze, tak i v regionech,“ bránil se Zaorálek.

„Jsem samozřejmě v kontaktu s těmi, kteří se pro pomoc včera vládou přijatého balíčku nekvalifikují, a průběžně je žádám o přesné zmapování jejich ztrát. Na vládě pak budeme v druhém kole diskutovat o možnosti podpory i pro podnikatele v kultuře, samozřejmě s ohledem na to, jak rychle se budeme moci vrátit ke kulturnímu životu, na který jsme byli zvyklí před koronavirovou pandemií,“ zakončil status.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…