Zaorálek dostal přes miliardu na podporu nezaměstnaných umělců, pro nezávislá divadla.... Kdo dostane peníze?

09.04.2020 22:25

Obory, které zasáhla vládní opatření, už počítají ve velkém ekonomické ztráty, patří mezi ně i lidé, kteří vytvářejí kulturní život. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) hovořil o tom, kdo na pomoc státu dosáhne. Mimo jiné se také vyjádřil k odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva a zavzpomínal na právníka a politika Zdeňka Jiřínského,

Zaorálek dostal přes miliardu na podporu nezaměstnaných umělců, pro nezávislá divadla.... Kdo dostane peníze?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek

Ministr Zaorálek je velmi rád, že většina opatření, která byla doposud přijata, se dají využít i v oblasti kultury. „Jsem rád, že nám ministerstvo financí a sociálních věcí vycházela vstříc a myslela na kulturu, jak jsem apeloval. Když se dělala OSVČ, mysleli i na svobodná povolání,“ řekl spokojeně ministr kultury.

Tato pomoc však není dostačující, jelikož kultura je specifický segment, kterému tato bežná opatření nemusí pomoct právě proto, že jde o neziskovou oblast. „Kultura žije z dotací, z grantů a sponzoringu. Nemůže ani využívat půjček,“ poukázal na to, že má sice přijmy a výnosy, ale nepracuje na zisk.

Zaorálek je proto velmi rád, že vláda dnes pro kulturu schválila tzv. záchranný balík- podpoří kulturu zasaženou koronavirem 1,07 miliardou korun. „Dostali jsme prostředky, abychom se mohli dostat i k nezávislým divadlům, těm, která nejsou příspěvkovými organizacemi,“ doplnil šéf kultury.

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 34281 lidí
Pro nezávislé umění půjde 440 milionů, kultura v regionech dostane 300 milionů. Příspěvkové organizace v resortu, kam mezi 29 institucí patří třeba Národní divadlo, Národní muzeum či Národní památkový ústav, dostanou z balíčku zatím 300 milionů korun. Dalších 30 milionů korun by mělo jít na zřízení programu na podporu zpřístupňování kultury prostřednictvím digitálních médií.

Přiblížil, jaké jsou podmínky pro udělení podpory státu. Úspešný by měl být ten subjekt, který alespoň jednou v posledních třech letech uspěl v dotačním řízení ministerstva kultury. Tato podmínka se týka všech nepříspěvkových organizací. Na poznámku, že tato podmínka vyloučí celou řadu subjektů, odpověděl: „Nenajdeme ideální kritérium, tady je težké říct něco, co je stoprocentně spravedlivé a férové, to asi ani nejde,“ připustil ministr.

Objasnil, proč tedy zvolili právě tuto cestu: „Je to proto, že ty organizace, co u nás získaly dotaci, známe, známe i jejich projekt. Vetšinou jsou to profesionání a kvalitní organizace,“ uvedl Zaorálek.

Co ale s organizacemi, které byly soběstačně a díky vládním opatřením nemohou dál vytvářet kulturu? „Nejdříve zjistíme, kolik jich je, kdo propadl roštem. Zjistíme, jak velkých nespravedlností jsme se dopustili. A na základě toho se k tomu pak vrátíme a budeme hledat jinou formu, jak bychom je podpořili,“ přislíbil ministr, podle kterého má tento systém určitou logiku.

Na přetřes přišly i festivaly. Ministr upozornil, že záleží na vývoji situace a jak rychle bude postupné spouštění chytré karantény. Problém je i to, že většina festivalu je mezinárodních. „Kdo odpoví na otázku, jak se bude situace vyvíjet v Evropě, a cesty do zahraničí? V tuto chvíli nikdo červencový vývoj nezná, ani srpnový,“ řekl s tím, že je velmi težké pořadatelům festivalů odpověď, co je čeká. Zatím se přiliš neblížíme ani k obnovení normálního leteckého provozu.

Poté se vyjádřil k roztržce okolo odstranění sochy sovětského maršála Koněva. Podle ministerstva zahraničí neporušuje žádnou ze smluv, které má Česko uzavřeny s Ruskem. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) požádal diplomacii, ať se ohradí proti návrhu na jeho stíhání.

„Přál bych si, aby to tu kvůli soše neeskalovalo. Nyní je na české straně podobný problém, který já jsem řešil s Ruskou federací, když jsem měl v Rusku starost o hroby legionářů, že péče o ně nebyla na ruské straně odpovídající. Ruská strana však odpovídala, že jejich samosprávám nemohou poručit, že jsou suverénní a oni nic nenadělají,“ dodal ministr kutlury s tím, že Česká republika je dnes v podobné situaci.

Závěrem přišla řeč i na zprávu o smrti právníka a politika Zdeňka Jičínského, který byl dlouholetým členem sociální demokracie: „Do posledního času jsem s ním diskutoval. Mám strašně nepřijemný pocit viny a lítosti, že jsem ho nestihl navštívit v Nymburku, jak jsem mu slíbil. Neměl jsem mnoho takových debaterů a zajímavých partnerů. Pro mě to je ztráta nejen politka, ale někoho, s kým jsem si velmi rozuměl,“ uzavřel ministr Lubomír Zaorálek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

4:38 Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

Jsem Češka jako poleno, měli bychom mít svoji měnu. V Německu na euru prodělali kalhoty! Euro? Celý …