Jan Palach neměl právo se upálit. Když jsem to řekl, pokládali mě za idiota, píše Petr Hájek

16.01.2014 13:00

Šéfredaktor serveru Protiproud.cz a bývalý hradní vicekancléř Petr Hájek upozorňuje v rámci výročí sebeupálení Jana Palacha na mystifikaci, které sice možná intuitivně rozumíme, ale nedochází nám, jakou cenu za ni platíme – nejen z našich daní. V článku na svém webu klade řečnickou otázku, kdo má prsty v krádeži Palachovy posmrtné masky.

Jan Palach neměl právo se upálit. Když jsem to řekl, pokládali mě za idiota, píše Petr Hájek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek
reklama

„Před pětačtyřiceti lety se 16. ledna na Václavském náměstí těžce popálil mladý muž, student politické ekonomie na Filosofické fakultě UK. Zranění, kterým tři dny na to podlehl, si přivodil záměrně. Podle svých slov chtěl demonstrativní sebevraždou vyburcovat národ, který po srpnové okupaci roku 1968 začal upadat do letargie,“ předkládá svou interpretaci Petr Hájek.

Nyní je ovšem podle Hájka v zemi klid. „Poté, co elitní policisté ve spolupráci s elitními prokurátory svrhli vládu a Parlament se v srpnu – jak je v zemi zvykem i bez tanků v ulicích – poslušně rozpustil, máme po volbách na krku vládu novou. Všeobecná letargie z faktu, že faktickým šéfem vlády bude člověk důvodně podezřelý, že byl agentem Husákovy tajné policie, se nekoná. Je druhým nejpopulárnějším politikem v zemi, kde je klid. Parlament usilovně pracuje na zákonu, který umožní obejít zákon, který to dosud estébákům zakazoval. Aby se populární muž mohl stát ministrem, správcem našich peněz,“ shrnuje pisatel svůj pohled na situaci.

Celý text Petra Hájka ZDE:

Je to mravní vydírání

„Před pětačtyřiceti lety jsem nevěděl, že jsem budoucí pamětník. Poté, co přišla zpráva o Palachově pokusu o sebevraždu s ušlechtilými motivy, mě mnozí vrstevníci pokládali za idiota. Tvrdil jsem totiž, že nikdo nemá právo sáhnout si na život. Že je to mravní vydírání. Že něco jiného je položit život v boji státu proti nepříteli. Stát ale nebojoval,“ napsal na serveru Protiproud.cz Petr Hájek.

Podle něj si stát vzal posmrtnou masku a skryl za ni zbabělost. „Myslím si to dodnes. Někde jsem to nedávno řekl v diskusi o protektorátu EU nad českým státem, jenž nahradil protektorát sovětský. Mluvil jsem o tom v souvislosti s novou pokrokovou 'proevropskou' protektorátní vládou. Někteří mě měli za idiota. Že prý srovnávám nesrovnatelné,“ napsal Hájek.

Ukradená maska

V další části svého článku popisuje údajné další zneužití Palachovy posmrtné masky. „Před dvěma týdny začala Česká televize vysílat upoutávky na zvláštní pořad k 'Palachovu výročí'. Další přirozené využití posmrtné masky, která se stala relikvií všech pokrytců. Bývalí komunisté z ní nejprve udělali 'masku odboje' s názvem Charta 77. Pro jejich dědice zůstává důležitou zbraní v dalším otupování společnosti. Letargie jako národní program pro jedenadvacáté století. Kupředu! Vzhůru již hlavu, národe!“ burcuje Hájek.

Šéfredaktor serveru Protiproud.cz se ještě vrací k Palachovu týdnu, aby ukázal další souvislosti. „Před 25 lety jsem při 'Palachově týdnu' uskakoval před docela rozparáděnými policisty na Václavském náměstí. Moji kolegyni sebrali. Sám jsem nějakým zázrakem v poutech neskončil. Dokonce ani o zaměstnání jsem nepřišel. Už jim to bylo jedno. Teprve později jsem pochopil, že nešlo ani o Palacha, ani o protest. Byli jsme jen figurky ve hře, která nebyla naše. Agenti tajné policie na té hře ale participovali. Ne ti, kteří na Václaváku zatýkali. Ti, kteří pětadvacet let poté vlastní velkouzenářství a mediální impéria. Kvůli nimž i prezident republiky vyzývá k likvidaci 'zastaralého' lustračního zákona. Zákonem moderním. O státní službě. Chce to EU – a to je zákon. Vždyť její prapor vlaje nad Hradem.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kecy, prdy! Vzdělanci, jděte se vycpat, vymetla Babišovy odpůrce Klára Samková. Vytáhla hrozné věci

14:40 Kecy, prdy! Vzdělanci, jděte se vycpat, vymetla Babišovy odpůrce Klára Samková. Vytáhla hrozné věci

Klára Samková na Facebooku zkritizovala odpůrce Babiše a Prymuly. Prý tato kritika pochází z tábora …