Jandák a jiní z ČSSD: Zeman nemá povinnost jmenovat premiérem Sobotku

20.09.2013 9:11

On-line Deník.cz provedl unikátní průzkum mezi kandidáty ČSSD ve všech krajích. Zeptal se jich, jak by reagovali, kdyby po volbách prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem Michala Haška a jestli by v tom případě na svůj mandát rezignovali. Rozhodně ne všichni sociální demokraté svého předsedu Bohuslava Sobotku podpořili.

Jandák a jiní z ČSSD: Zeman nemá povinnost jmenovat premiérem Sobotku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek s Bohuslavem Sobotkou

Odpovědi většiny z oslovených jsou podobné a nepřipouštějí prostor pro spekulace. Situace je prý jednoznačná - nejvyšší stranické orgány ČSSD zvolily jako volebního lídra Bohuslava Sobotku. Tak odpověděl například lídr kandidátky ve Středočeském kraji Jan Hamáček.

Je to v rukou prezidenta

Najde se ale i nemálo těch, kteří svého šéfa Bohuslava Sobotku ne zcela podpořili. "V každém případě má prezident právo jmenovat kohokoli," konstatuje dvojka v Královéhradeckém kraji Robin Böhnisch. Podobně to vidí také trojka Jihočeského kraje Vítězslav Jandák: "Pokud by se tak stalo, byla by to vůle pana prezidenta, který má určit předsedu vlády. Já bych se nezachoval nijak, protože, jak jsem řekl, byla by to vůle prezidenta."

Ani v Karlovarském kraji nemá Sobotka velké zastání. Hejtman Josef Novotný má jasný názor. "Sestavování vlády je věcí pana prezidenta, já jsem odpovědný především voličům," řekl. A že rozhodování o tom, kdo bude premiérem, je čistě věcí hlavy státu, si myslí i dvojka karlovarské kandidátky Markéta Wernerová.

Sobotku nejspíš nepodrží ani jednička v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna. "Zachovám se, jak se zachová poslanecký klub," uvedl krátce. Jasno má také kandidát v Moravskoslezském kraji Václav Klučka. "Kdyby tato situace skutečně nastala, respektoval bych ji. Jedná se jen o personální změnu a ne změnu programu strany. Určitě bych tedy nerezignoval. Je to věc pana prezidenta, koho zvolí, ale věřím, že bude respektovat návrh strany," odpověděl na dotaz Deníku.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká oslava v Drážďanech: Merkelová za mřížemi, Tommy Robinson na pódiu. Přečtěte si, co potom řekl pro PL.cz

15:48 Velká oslava v Drážďanech: Merkelová za mřížemi, Tommy Robinson na pódiu. Přečtěte si, co potom řekl pro PL.cz

REPORTÁŽ Na náměstí Altmarkt v Drážďanech probíhaly od dvou hodin odpoledne oslavy čtvrtých narozeni…