Janečkův fond rozdával ceny. Pro jednu si přišla i Romea

11. 12. 2017 22:03

„Cenu za odvahu“ od Nadačního fondu proti korupci (NFPK) si zasloužila Miloslava Pošvářová, někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Ta dlouhodobě upozorňuje na neduhy související s výstavbou komunikací – jako například s výstavbou D8. Vedle ní dalšími oceněnými jsou aktivista Jakub Čech a Romea, píše server iDnes.cz.

Janečkův fond rozdával ceny. Pro jednu si přišla i Romea
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloslava Pošvářová

Oceněná je soudní znalkyní v oboru dopravních staveb. Závažnými kauzami se zabývala ve svém volném čase. „V rámci své profese nepodlehla tlaku a pokračovala ve snaze o zavedení řady opatření, která přinášejí úsporu veřejných prostředků,“ zdůvodnil ředitel Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Škácha, proč byla Pošvářová pro ocenění vybrána. Vedle „Ceny za odvahu“ jí bylo ze strany NFPK věnováno 111.132 Kč.

Neduhy, na které upozornila, se týkaly například údržby Libeňského mostu. Nesouhlasila s jeho zbouráním, chtěla, aby byl opraven. Výhrady měla také k výstavbě dálnice D8.

Dalším z oceněných je teprve sedmnáctiletý Jakub Čech. Mladý aktivista, podle serveru iDnes.cz, dlouhodobě upozorňuje na pochybení ve vedení města Prostějova. Při poslední kauze na něj prostějovská primátorka podala trestní oznámení. Od NFPK získal, vedle ocenění, také 30,942 Kč. „Rozhodli jsme se ho ocenit pro jeho nekompromisní postoje, jak v Prostějově, tak pro jeho další aktivity, které dělá,“ vysvětlil pro iDnes.cz Škácha. Čech poděkoval za ocenění a podivil se nad tím, že pro část veřejnosti působí „jako udavač“. Tomu kontroval Karel Janeček, zakladatel protikorupčného fondu, když pro iDnes.cz uvedl: „Udavači sdělují informace pro svůj prospěch, ale lidé, kteří to dělají pro blaho ostatních, jsou hrdinové.“

„Kromě dvou hlavních oceněných jsme se rozhodli ocenit i právnickou osobu, obecně prospěšnou společnost Romea, která se také zapojila do boje proti kupčení s hlasy,“ zmínil pro iDnes.cz Škácha. Romea dostane od fondu 14.641 Kč. Ta se zasloužila o cenu především za vytvoření kontaktního systému Romů po republice, díky němuž lze podchytit nelegální kupčení s hlasy již od počátku, a to na základě důkazů. Tento systém byl ve spolupráci s NFPK použit například při posledních parlamentních volbách. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: sla

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

18:46 VIDEO Senátor Antl seřval Dienstbiera. Jak malého kluka. Jenže o týden později Dienstbier vyhrál. Čerstvé info ze Senátu

Zastánci zakotvení práva držet zbraň do české ústavy vzpomínají na smutný Mnichov v roce 1938, kde b…