Jankovský chce změkčit zákon o veřejných zakázkách

26.03.2013 12:52

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje novelu zákona o veřejných zakázkách. Chce jej změkčit. Právě toho si všímají Hospodářské noviny a připravily rozhovor s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským (LIDEM).

Jankovský chce změkčit zákon o veřejných zakázkách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kamil Jankovský s Janem Kubice
reklama

Dříve ministerstvo za zákonem o veřejných zakázkách stálo a odmítalo změkčení. Nyní však couvlo, píší HN. Ministr Jankovský k tomu říká: „Stojím si za tím, že filozofie, podstata a smysl zákona je v pořádku. Že se něco technického mohlo nepovést, to je možné.“ Podle Jankovského se to stává u každé velké legislativní novely. „Absolutně ale odmítám, že by novela zapříčinila pokles veřejných zakázek, nebo že se kvůli novele soutěží na cenu,“ říká ministr.

Co má novela změkčit

Kritici stávajícího zákona například poukazují na nutnost zrušit zakázku, pokud se do výběrového řízení přihlásí pouze jeden zájemce. Stěžuje si na to například AV ČR, která nakupuje specifické přístroje pro vědu. Ministr Jankovský řekl HN, „že třeba ve stavebnictví je to úplná iluze. Ve chvíli, kdy je trh úplně dole tak, že by se přihlásil jen jeden účastník, je spíš zapříčiněno špatně zvolenými kritérii pro zadávací řízení“. Pro HN však také Jankovský přiznává, že se to ve specifických odvětvích může stát a proto ministerstvo zvažuje zavedení možnosti opakování výběrového řízení. „Byla by u toho povinnost zveřejnění, a tudíž by byl celý proces pod veřejnou kontrolou,“ říká ministr. Jankovský si podle HN přeje, aby v chystané novele byly jen jasné věci a nebylo to nic rozsáhlého. Zákon funguje teprve jeden rok a podle něj nemá smysl dělat velké změny. „Tuto novelu chceme mít v září ve sněmovně, pak se to stihne,“ říká ministr. Hospodářské noviny dále upozorňují na rizika, která zákon ve sněmovně čekají. „Poslanci totiž mají tendenci normu účelově měnit.“ Už při předchozím hlasování se sešlo téměř 900 připomínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…