Jaromír Štětina: Existuje nebezpečí, že vystoupíme z NATO

10. 4. 2017 12:07

Na téma Svobodná a bezpečná Evropa diskutovali v panelové diskusi Evropské lidové strany diplomatka Magda Vášáryová, publicista David Smojlak, politik Jaromír Štětina a zástupce lobbistického spolku Evropské hodnoty Jakub Janda.

Jaromír Štětina: Existuje nebezpečí, že vystoupíme z NATO
Foto: archiv
Popisek: Mgr. Magdaléna Vášáryová, diplomatka, poslankyně NR SR, pedagog VŠ CEVRO Institut

„Zase se začínají stavět zdi. Sotva jsme jednu zbourali, tak už je zase začínáme stavět,“ podotkl ve vztahu k „berlínské zdi“ Štětina. Následně se rozhovořil o nebezpečí vlivu Ruska a hybridní války na bezpečnostní situaci zemí nejen ve střední Evropě. 

„Jedna ze zásadních vad Evropské unie, a zejména Evropské komise je, že nejsou nebezpečí, která Evropě hrozí, definována. A nejsou ani zmiňována,“ podotkl Štětina. Za obrovské nebezpečí vnímá například úvahy o vystoupení z NATO. „To nebezpečí tady skutečně existuje. Například v případě, když premiér Bohuslav Sobotka splní svůj slib a vezme komunisty do vlády,“ zmínil Štětina. Právě komunisté totiž o vystoupení ze Severoatlantické aliance usilují. 

Evropská unie podle něj zaspala a nedokázala se nebezpečí hrozícímu z Východu postavit. „Považuji to za velmi silně aktuální. To nebezpečí bude vzrůstat,“ domnívá se.

„Před několika dny se setkali představitelé čtyř zemí – Německa, Francie, Španělska a Itálie – a začali mluvit o vícerychlostní Evropě. Proti nim stojí Visegrádská skupina. Jsem přesvědčena, že Visegrádská čtyřka selhala. A to už před více než dvěma lety. Těžce zkoušená střední Evropa... jsme měli možnost vystoupit jako celek a říct: My chceme být dalším motorem integrace. To jsme neudělali,“ pokračovala ve svém tématu Vášáryová. 

„Několik let budeme nyní toto selhání řešit. Je to škoda. Visegrádskou čtyřku přitom potřebujeme. Je to unikátní spolupráce čtyř národů,“ rozhovořila se Vášáryová a podotkla, že Slováci Čechy ve skupině potřebují. „Stále totiž bojujeme o charakter našeho státu,“ řekla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

21:16 VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) využil možnosti posadit se do automobilu VW Golf Václava Hav…